Ana-Maria Pîrvu locul 5 la Campionatele Europene

La Skopje, în Macedonia, au loc, în aceste zile, Campionatele Europene de lupte pentru cadeți. Din delegația României face parte și rapidista Ana-Maria Pîrvu (foto) care a avut o evoluție foarte bună pe tabloul categoriei de greutate de 46 de kilograme.

Sportiva antrenată la CS Rapid București de către Cornel Zaharia a reușit să se califice până în semifinalele competiției. Ea le-a învins succesiv pe Maria Ferone (Italia) cu 6-0 și Katarina Johansson (Suedia), cu 10-0.

În semifinale, sportiva noastră a cedat cu scorul de 6-1 în fața Anastasiei Yantonova, din belarus. În recalificări, Ana-Maria a ratat prezența pe podium, după ce a fost întrecută de Viktoria Aleksandrova, din Rusia, cu 4-2.

Ana-Maria Pîrvu a ocupat, la final, locul al cincilea în clasamentul competiției continentale.