Cântarul – adversar pentru pugiliștii noștri

Doi dintre pugiliștii legitimați la secția de box a CS Rapid București ar fi trebuit să participe, în perioada 10-13 mai, la tradiționalul turneu Centura de Aur – Nicolae Linca. Evenimentul, organizat de către Federația Română de Box, va avea loc la Sala Sporturilor din Iași, însă fără sportivii feroviari.

Lucian Sălăgean nu a reușit să se încadreze în limitele categoriei de greutate de 75 de kilograme, aceeași problemă fiind consemnată și în dreptul lui Valentin Bălănescu, care a depășit categoria semigrea de greutate.

În acest context, sportivii noștri nu au mai fost înscriși în competiție, deși se aflau pe listele preliminare. Un alt ghinion, pentru boxerii rapidiști, a fost în week-end, când era anunțată Cupa Dinamo. Gazdele nu au putut asigura asistența medicală de specialitate, așa că partidele nu au putut fi oficializate, ci doar considerate un antrenament comun.

Lasa un comentariu