Rapoarte anuale privind activitatea C.S.R.B.

Raport pentru anul 2017

DESCARCA

RAPORT pentru anul 2016

Clubul Sportiv Rapid București denumit sintetic (în continuare, Clubul), reprezintă o instituție sportivă de tradiție al carui rol se gasește într-o dublă ipostază. Clubul urmarește pe de o parte obținerea de rezultate în competiții în care sunt angrenate secțiile existente (sporturi individuale și de echipă, olimpice și neolimpice) iar pe de altă parte clubul are o puternică recognoscibilitate la nivel social, fiind recunoscut ca o marcă de valoare în societate. Clubul se preocupă de inițierea , selecția și pregătirea sportivilor oferindu-le astfel o alternativă de viață precum și posibilitatea de a devenii campionii de mâine.

Clubul este persoană juridică de drept public, înfiinţată ca instituţie publice reprezentativă în domeniul activităţii sportive de performanţă, în subordinea Ministerului Transporturilor (în continuare, MT).

Clubul este structură sportivă şi club polisportiv de drept public, organizat şi funcţionând în baza prevederilor Legii educaţiei fizice şi sportului nr. 69/2000, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi a hotărârii Guvernului privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Transporturilor în vigoare.

Clubul îşi desfăşoară activitatea în conformitate cu prevederile legii, cu reglementările interne ale MT şi cu ale Regulamentului de organizare şi funcţionare în vigoare, aprobat prin ordin al ministrului transporturilor.

Istoria Clubului Sportiv Rapid Bucureşti începe cu înfiinţarea în anul 1923 a Asociaţiei Generale Sportive şi Culturale CFR Bucureşti. Denumirea „Rapid” a fost stabilită între anii 1936-1946, s-a revenit la „CFR” între 1946-1949, s-a schimbat în „Locomotiva” între 1949-1958, după care, până în prezent, s-a definitivat denumirea „Rapid”.

Pe parcursul anilor, peste 25 de secţii pe ramuri de sport au funcţionat în cadrul Clubului, impunându-se printre cele mai valoroase organizaţii sportive din ţara noastră.

În prezent, Clubul este constituit conform Avizului de constituire nr. 56 din  06.11.2011 emis de Ministerul Tineretului şi Sportului (în continuare MTS), este autorizat să funcţioneze ca structură sportivă conform Autorizaţiei de funcţionare nr. 56 din 06.11.2001 eliberată de MTS, este înregistrat în Registrul Sportiv al MTS sub nr. B/A1/00048/2001 şi deţine Certificatul de Identitate Sportivă din Registrul special nr. 57, eliberat în data de 07.11.2001 de MTS.

Clubul are însemne proprii constând în emblemă şi culori – alb şi vişiniu –, iar ziua Clubului este 23 iunie, reprezentând ziua în care s-a înfiinţat Clubul, în anul 1923 (respectiv structura AGSC-CFR Bucureşti).

 

  1. MISIUNEA INSTITUTIEI PUBLICE, PRECUM SI OBIECTIVELE CARE TREBUIAU ATINSE IN PERIOADA DE RAPORTARE

Misiunea de bază a Clubului o constituie reprezentarea României şi a Ministerului Transporturilor, prin performanţe sportive, în competiţiile sportive interne şi internaţionale, în mod special la Jocurile Olimpice, campionatele mondiale şi europene precum şi promovarea imaginii instituţiei transporturilor în societatea civilă prin participarea la activităţi sportive, precum şi în cadrul evenimentelor speciale de relaţii publice.

 

Misiunea Clubului o constituie nu in ultimul rand, promovarea sportului in sine ca factor determinant, prin valorile care le reprezinta, in modelarea omului, formand caractere. De altfel, in intreaga sa existenta Clubul Sportiv Rapid a fost calauzit si de motto-ul al olimpismului   ”Cel mai important lucru nu este sa castigi, ci sa participi” .

 

Principalele obiective urmarite de Clubului Sportiv Rapid Bucuresti in anul 2016, in cadrul activitatii sportive de performanta, au fost urmatoarele:

– Dezvoltarea sistemului de selecție și identificarea elementelor cu potențial pentru performanţă

–   Performanta, selectia si participarea la competitiile interne si internationale;

–  Promovarea spiritului de fair-play, combaterea si prevenirea violentei si dopajului in activitatea proprie;

–  Promovarea disciplinelor sportive desfasurate  in cele 15 sectii pe ramuri de sport aflate in structura clubului;

–   Administrarea bazei materiale sportive proprii;

– Organizarea de competitii sportive in conformitate cu statutul si regulamentul federatiilor sportive nationale.

 

 

  1. INDICI DE PERFORMANTĂ, CU PREZENTAREA GRADULUI DE REALIZARE A ACESTORA
  2. Analiza realizării obiectivelor şi indicativelor din programele derulate la nivelul clubului.

 

Indicatorul fundamental al activităţii clubului îl constituie creşterea semnificativă şi constantă a contribuţiei sportivilor şi tehnicienilor rapidisti la reprezentarea şi sporirea prestigiului României pe plan internaţional, prin stimularea sportului de nivel înalt, cu prioritate la ramurile şi probele cuprinse în programul Jocurilor Olimpice de vară.

 

Indicatorii de performanta pe anul 2016 ai Clubului Sportiv Rapid Bucuresti au fost urmatorii:

-pregatirea sportivilor din loturile nationale si olimpice in vederea participarii la competitiile internationale oficiale ale anului;

-participarea sportivilor la competitiile sportive  de nivel national la toate sectiile si categoriile de participanti;

 

Rezultatele pe linie sportivă în ceea ce priveşte situaţia numărului sportivilor legitimaţi la Club în anul 2016 se prezintă după cum urmează:

Secţie Total Seniori Tineret Juniori

Copii

cadeţi

Sportivi nelegitimaţi
Atletism 111 21 4 24 62
Baschet feminin 48 20 14 14
Baschet masculin 25 12 13
Box 14 1 2 6 5
Haltere 18 2 16
Handbal 80 22 58
Judo 24 4 3 17
Karate 61 13 5 10 33
Lupte libere 28 17 5 5 1
Lupte greco-romane 22 12 4 6
Polo 76 22 35 19
Popice 19 5 7 7
Volei feminin 26 23 3
Volei masculin 16 16
TOTAL 568 190 115 143 120 0

 

Anul 2016 a fost un an bun pentru performantele clubului, reusind sa atingem la majoritatea sectiilor parametrii propusi si aceasta intr-o perioada foarte dificila prin care trece miscarea sportivă.

Conform analizei noastre pe anul 2016 putem categorisi cele 15 sectii pe ramuri de sport in felul urmator :

– 2 sectii de nivel olimpic – Atletism, Haltere

– 3 sectii de nivel international – Karate,Lupte libere,Polo

– 9 sectii de nivel national – Baschet feminine, Baschet masculine, Box, Handbal, Judo, Lupte greco-romane, Popice, Volei feminin si Volei masculine.

 

Clubul Sportiv Rapid Bucuresti a reușit  si in 2016 să mențină ștacheta performanțelor sportive la un nivel foarte ridicat, numărându-se printre cele mai cunoscute și mediatizate cluburi din țara. Rezultatele înregistrate pe parcursul întregului an transformă Clubul Sportiv Rapid Bucuresti  într-o forță la nivel national și unul dintre cele mai respectate cluburi din țară.

 

 

  1. Contribuţia fiecărei secţii la realizarea obiectivelor de performanţă ale clubului.

 

Sectia ATLETISM

 

Campionat Municipal de seniori, tineret, juniori II 23 – 24.01.2016 Bucuresti

–       Bolocan Mihai – inaltime – loc I

–       Ghetu Catalin – 200 m – loc III

–       Stoica Francesca – inaltime – loc III

–       Cosmescu Ana – triplusalt – loc II

–       Nastase Roberta – triplusalt – loc III

 

 

Campionat National de juniori II  – etapa I 06 – 07.02.2016 Bucuresti

–       Anton Bianca – 400 m – loc I

–       Anton Bianca – 800 m – loc III

 

Campionat National de sen., tin., jun. I etapa 2 – Bucuresti 13 – 14.02.2016

–       Anton Bianca – 400 m – loc III

 

Campionat National de Seniori si Tineret 20 – 21.02.2016 Bucuresti

Seniori

–       Donisan Mihai – inaltime – loc I

–       Ograzeanu Andreea – 60 m – loc I

–       Vasile Adrian – lungime – loc I

–       Dumitrache Cosmin – 60 mg – loc I

–       Baciu Alexandru – triplusalt – loc II

–       Daianu Adrian – triplusalt – loc III

–       Stanciu Valentin – prajina – loc II

–       Toma Carnen – triplusalt – loc III

–       Puiu Beatrice – inaltime loc III

 

Tineret

–       Stanciu Valentin – prajina – loc I

–       Dumitrache Cosmin – 60 mg – loc I

–       Viscun Elena – 60 mg – loc I

 

 

Campionat Municipal  de copii I, II si III 22 – 28.02.2016

–       Didulescu Elena  – inaltime – loc I

–       Mihailescu Matei – 600 m – loc I

–       Dohotariu Adrian – lungime  – loc I

–       Stafeta 4 x 100 m masculin – loc I

–       Stafeta 4 x 100 m feminin – loc II

–       Stafeta 4 x 50 m  masculin – loc II

–       Nastase Nicola  – lungime – loc II

–       Tudorache Daniel – lungime – loc III

 

 

Campionatul Balcanic de  seniori 27.02.2016 Istanbul Turcia

–       Dumitrache Cosmin – 60 mg – loc I

–       Vasile Adrian – lungime – loc III

–       Donisan Mihai – inaltime – loc I

–       Ogrezeanu Andreea – 60 m –  loc I

 

Finala Campionatului National de juniori II  05 – 06.03.2016 Bucuresti

–       Anton Bianca – 400 m – loc III

 

Campionat Municipal  de juniori III 06.03.2016 Bucuresti

–       Caraiani Gabriela – 3.000 m – loc III

 

Campionat National  de   Copii II 02 – 03.04.2016 Bucuresti

–       Floares Lisette – inaltime  – loc I

 

Campionat National  de   Copii I 02 – 03.04.2016 Bucuresti

–       Didulescu Elena – inaltime – loc II

 

Cupa Gheorghe Tesu 12.04.2016 Bucuresti

–       Cosmescu Ana – lungime  – loc III

–       Floares Lisette – lungime  – loc III

–       Dohotariu Adrian – lungime  – loc I

–       Craciun Andreea – lungime  – loc III

–       Lazar Matei – lungime  – loc III

–       Didulescu Elena – inaltime – loc II

–       Mihailescu Matei – 60 m – loc II

 

 

Campionat National  de   Copii – etapa zona 14 – 20.04.2016 Bucuresti

–       Didulescu Elena – inaltime – loc I

–       Floares Lisette –  inaltime – loc I

–       Gutu Iulian – lungime  – loc III

–       Draghici Antonio – lungime – loc III

–       Mihailescu Matei – 200 m – loc III

–       Tudorache Daniel – biatlon – loc II

 

Memorialul Cluj Napoca  14.05.2016

–       Viscun Elena – 60 mg – loc II

 

Campionat National  de  seniori Etapa I, 21 – 22.05.2016 Pitesti

–       Viscun Elena – 100 m – loc III

–       Anton Bianca – 400 m – loc III

 

Campionat Municipal  de juniori I si III  21 – 22.05.2016 Bucuresti

–       Bolocan Mihai – inaltime – loc I

–       Bolocan Mihai – triplusalt – loc I

–       Bolocan Mihai – 100 mg – loc I

–       Ghetu Mihai – 100 m – loc III

–       Ghetu Mihai – 200 m – loc III

 

 

Campionat National  de primavara juniori I si II  28 – 29.05.2016 Bucuresti

–       Anton Bianca – 400 m – loc III

 

 

Campionat National de seniori Etapa II, 04.06.2016 Pitesti

–        Viscun Elena – 100 mg – loc I

 

Campionat National de copii I, II si III  11 – 12.06.2016 Bucuresti

–       Dohotariu Adrian 5 x 80m – loc I

–       Gutu Iulian 5 x 80m – loc I

–       Gutu Cristian 5 x 80m – loc I

–       Mihailescu Matei 5 x 80m – loc I

–       Draghici Antoniu – triatlon – loc II

 

 

Finala Campionat National  de juniori II 18 – 19.06.2016 Pitesti

–       Bolocan Mihai – inaltime – loc II

–       Anton Bianca – 400 m – loc III

 

 

Campionat National de seniori si tineret   15 -17.07.2016 Cluj Napoca, 

 

Seniori

DONISAN MIHAI Inaltime masc. Loc 1
OGREZEANU ANDREEA 100 m fem. Loc 1
PUIU BEATRICE Inaltime fem. Loc 1
DUMITRACHE COSMIN 110 mg masc. Loc 1
POPA BOGDAN Prajina masc. Loc 2
LAZARICA DAN  Inaltime masc. Loc 2
VISCUN ELENA 100 mg  fem. Loc 2
VISCUN ELENA 200 m fem. Loc 2
GRASU MIHAI Greutate masc. Loc 2
Stafeta 4 x 100 m fem.   Loc 2
LUCA IONELA Prajina fem. Loc 3
STANCIU VALENTIN Prajina masc. Loc 3
BACIU ALEXANDRU Triplusalt masc. Loc 3
BACIU ALEXANDRU Lungime masc. Loc 3
GRASU MIHAI Disc masc. Loc 3
PUIU BEATRICE Greutate fem. Loc 3

 

Tineret

STANCIU VALENTIN Prajina masc. Loc 1
VISCUN ELENA 100 mg  fem. Loc 1
DUMITRACHE COSMIN 110 mg masc. Loc 1
VISCUN ELENA 200 m fem. Loc 1
Stafeta 4 x 100 m fem.   Loc 1
LUCA IONELA Prajina fem. Loc 2

 

Campionat National de probe combinate pentru seniori, tineret, juniori I

23 – 24.07.2016 Pitesti

Junioare I

ROSU DIANA  – loc II

Tineret

ROSU DIANA  – loc II

Senioare

ROSU DIANA  – loc IV

 

Campionat National de heptatlon seniori, tineret, juniori I  23 – 24.07.2016 Pitesti

Beatrice Puiu  – loc I  – heptatlon senioare

 

 

Ciprian Bălănescu locul 7 la Campionatul Național de Maraton și locul 19 la Maratonul Internațional București, locul 12 la Campionatele Naționale de Cros

Eugen Biro locul 5 la Campionatele Naționale de cros tineret

 

 

 

Cupa Atletic Star 12.11.2016 Bucuresti

Bolocan Mihai – inaltime – loc I

Bolocan Mihai – 60 mg – loc III

Craciun Andreea – 50 m – loc I

Craciun Andreea – lungime – loc III

Lazar Toma – 50 m – loc I

Lazar Toma – lungime – loc II

Agopsa Luca – 50 m – loc II

Agopsa Luca – lungime – loc III

Dohotariu Adrian – 50 m – loc II

Dohotariu Adrian – lungime – loc III

Gutu Iulian  – 200 m – loc III

Mihailescu Matei – 60 mg – loc II

Mihailescu Matei – 200 m – loc III

Dinulescu Elena – inaltime – loc II

Floares Elena – inaltime – loc III

 

Cupa Incepatorului 26 – 27.11.2016 Bucuresti

Gutu Cristian 5 x 80m – loc I

Draghici Antoniu – triatlon – loc II

 

Sportivi  lotul national:

Seniori:   Donisan Mihai, Toma Carmen Cristina, Muscalu Georgiana,

Vasile Adrian, Baciu Alexandru, Ogrezeanu Andreea, Stanciu Valentin, Grasu Mihai, Popa Bogdan

Tineret:  Caciuriac Sergiu, Petre Andrei, Dumitrache Cosmin

Juniori:   Viscusan Elena Stefania, Chiorpec Mihai Vlad, Rosu Diana,

Sectie sportiva de nivel olimpic

 

Sectia BOX

 

Cupa Romaniei  februarie 2016 Braila

–        Moale Dragos – cat. 75 kg.( juniori) – participare (eliminat in turul I)

–       Salageanu Lucian – cat. 69 kg. (seniori) – participare (eliminat in turul I)

 

Campionat National Juniori septembrie 2016 Tg. Jiu

–       Moale Dragos – cat. 75 kg.– participare

 

Cupa Dinamo  mai 2016 Bucuresti

–        Moale Dragos – cat. 75 kg.( juniori) – loc I

–       Salageanu Lucian – cat. 69 kg. (seniori) – loc I

 

Cupa Rapid  septembrie 2016 Bucuresti

–       Moale Dragos – cat. 75 kg. – loc I

–       Mihalache Ionut – cat. 54 kg. – loc I

 

Cupa Simion decembrie 2016 Bucuresti

–       Moale Dragos – cat. 75 kg. – loc I

–       Salageanu Lucian – cat. 69 kg. – loc I

 

Sectie sportiva de nivel national.

 

 

Sectia HALTERE

Campionat National de  juniori I 25 – 29.04.2016 Onesti

Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc I

Marga Dumitru – cat. 85 kg. – loc III

 

Cupa Romaniei de juniori I etapa I 27-28.04.2016 Onesti

Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc I

Marga Dumitru – cat. 85 kg. – loc III

 

 

 

Campionat National de  juniori I

Cupa Romaniei de tineret 13 – 17.05.2016 Onesti

Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc I

Marga Dumitru – cat. 85 kg. – loc IV

 

Campionat National de  Juniori III 14 – 17.06.2016 Botosani

Ionita Paul – cat. 85 kg. – loc I

Ionita Paul – cat. 85 kg. – loc I

Ionita Paul – cat. 85 kg. – loc I

Petre Mihai – cat. 77 kg. – loc I

Petre Mihai – cat. 77 kg. – loc III

 

Campionat National de  Juniori II 19.07.2016 Botosani

Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc II

Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc II

 

Campionatul European de juniori II septembrie Polonia

Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc IV

 

Campionat National de  Juniori I 05 – 09.09.2016 Arad

Ionita Catalin – cat. 62 kg. – loc III

Ionita Paul – cat. 85 kg. – loc V (record national juniori III la stilurile smuls, aruncat si total)

Marga Dumitru – cat. 85 kg. – loc II

 

Campionat National de  Tineret – finala 10 – 15.10.2016 Bistrita

Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc II

Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc II

Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc II

 

Campionat National de  seniori 07 – 11.11.2016 Bascov

Croitoru Florin – cat. 56 kg. – loc I

Croitoru Florin – cat. 56 kg. – loc I

Croitoru Florin – cat. 56 kg. – loc I

Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc II

Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc II

Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc II

 

Cupa CSM Arad 02 -04.12.2016 Arad

– Echipa Rapid – loc II

 

Sportivi  lotul national

Seniori  Lot olimpic :Croitoru Florin

Juniori Lot national: Grigoriu Maria, Ionita Paul

Sectie sportiva de nivel olimpic

 

Sectia JUDO

 

Turneu International  „Cupa Severinului” 23.01.2016 Dr.Tr.Severin

–   Echipa feminine U 23 – loc I

–        Lambescu Cosmina – feminin – 63kg – Juniori II (U 18) – loc I

–        Constantin Marius – masculin – 60 kg – Juniori II (U 18) – loc I

–        Paraschiv Dragos  – masculin – 66 kg – Juniori III (U16) – loc I

–        Paraschiv Yasmina – feminin – 70 kg – Tineret  (U 23) – loc I

–        Lambescu Cosmina  – feminin – 63kg – Tineret (U 23) – loc I

–        Maliarciuc Matei – masculin – 66 kg – Juniori III (U16) – loc II

–        Mirea Sandra Anais  – feminin – +70 kg – Juniori III (U16 – loc II

–        Dumitru Georgiana – feminin – 44 kg – Tineret (U 23) – loc III

–        Paraschiv Yasmina – feminin – 70 kg – Juniori II (U 18) – loc III

–        Oprea Andra Teodora – feminin – 57 kg – Tineret (U 23) – loc III

–        Opiteanu Roberto  – masculin – 50 kg – Juniori III U16 – loc III

–        Craciun Vlad – masculin – 66 kg – Juniori II (U 18) – loc III

–        Mirea David Ilias – masculin – 55 kg – Tineret (U 23) – loc III

–        Constantin Marius – masculin – 60 kg – Tineret (U 23) – loc III

–        Toader Alexandru  – masculin – 66 kg – (U14) – loc III

 

 

 

Finala Campionatului National  individual Juniori II 19-21.02.2016 Tg. Mures

 

–        Chiss Mihaela – feminin – 44 kg – loc I

–   Paraschiv Yasmina – feminin – 70 kg – loc III

–        Constantin Marius – masculin – 55 kg – loc V

–        Mocanu Victor  – masculin – 50 kg – loc V

–        Lambescu Cosmina – feminin – 63 kg – loc V

 

Finala Campionatului National  individual seniori 04 – 06.03.2016 Iasi

–   Paraschiv Yasmina – feminin – 70 kg – loc III

–        Baxan Grigore – masculin – 90 kg – loc V

–        Stinca Mihai – masculin – 81 kg – loc V

 

 

 

Finala Campionatului National  U 21   18 – 20.03.2016 Cluj Napoca

–   Burlac Dan – masculin – 81 kg – loc II

–   Paraschiv Yasmina – feminin – 70 kg – loc III

 

 

 

Cupa Romaniei seniori 08 – 10.04.2016 Poiana Brasov

–        Oprea Andra  – 70 kg  – loc II

–   Paraschiv Yasmina – feminin – 70 kg – loc III

–        Oslobanu Sergiu  – masculin – 90 kg  – loc III

–        Baxan Grigore – masculin – 90 kg – loc V

–        Lambescu Cosmina – feminin – 63kg  – loc V

–   Hutanu Ana Maria- feminin – cat. 63 kg. – loc V

 

Campionat Balcanic juniori  04 – 05.06.2016 Bihac (BIH)

– Hutanu Ana Maria – cat. 63 kg. – loc III

 

Finala Campionatului National  echipe U 21 (m+f)   28 – 30.10.2016 Baia Mare

 

– Echipa Rapid – loc III

 

Finala Campionatului National  echipe U 23 (m+f)  18 – 20.11.2016 Miercurea Ciuc

 

– Echipa Rapid – loc III

 

Sportivi  lotul national de juniori : Hutanu Ana Maria,  Lambescu Cosmina, Paraschiv Yasmina

 

Sectie sportiva de nivel national.

Sectia KARATE

Cupa Banzai  27 – 28.02.2016 – Arad

 

Seniori

Matei Ioana               – loc II kata

– loc  I kumite – 55kg

Bulumac Raluca      – loc II kumite +55kg

– loc II kumite SI

Beldeanu Sabina    – loc III kumite +55kg

Botez Florin              – loc II -75kg

– loc I  kumite S I

Iorga Vlad                  – loc III -75kg

– loc III kumite SI

Bulumac Dragos      – loc I +75kg

Gioanca Dragos       – loc II +75kg

– loc II  kumite SI

Dumitru Marin          – loc III +75kg

 

Echipe

– Loc I kata Sincron  (Guta Alina, Matei Ioana, Constantin Roberta, Constantin Maria)

– Loc I kumite Rotativ (Matei Ioana, Bulumac Raluca, Guta Alina, Dragne Francesca)

 

Juniori

Guta Alia                   – loc I kata

– loc II kumite,

– loc III kumite SI +18 ani

Dragne Francesca   – loc I kumite

– loc II kata

Scutelnicu Gabriel    – loc II -75 kg

– loc III SI +18 ani

 

Cadeti

Vezure Mihai            – loc I kata

– loc I kumite

Constantin Roberta – loc I kata  15-17 ani

Iorga Bianca             – loc I kumite

– loc II kata

Dinulescu Maria      – loc I kata

– loc II kumite

Miulescu Gabriel     – loc I kata

– loc III kumite

 

Loc I   kumite rotativ fete (Iorga Bianca, Dinulescu Maria, Serbanescu Alexia)

Loc II  kumite rotativ baieti

(Miulescu Gabriel, Mihalache Mihai, Bardes Bogdan, Racoceanu Mihai )

 

CAMPIONATUL NATIONAL – COPII, JUNIORI SI SENIORI

CHEILE GRADISTEI 12-13.03.2016

 

Seniori

 

– Iorga Vlad                – Loc I -75 kg; Loc I kumite Open S S

– Botez Florin            – Loc I -65 kg

– Dumitru Marin        – Loc I +80 kg

– Gioanca Dragos     – Loc II kumite Open S I

– Bulumac Raluca    – Loc I Open S I

– Beldeanu Sabina – Loc III kata; Loc II kumite Open S I

– Dragne Francesca Alexandra – Loc II – 55 kg; Loc II kata

 

 

 

Ø  Loc I – KUMITE ROTATIV IPPON FETE +18 ECHIPE

(Bulumadc Raluca, Beldeanu Sabina, Constantin Mariuca, Constantin Roberta)

Ø  Loc I – KUMITE SHOBU SANBON BAIETI +18 ECHIPE

(Iorga Vlad, Dumitru Marin, Botez Florin)

Ø  Loc I – KUMITE ROTATIV SANBON BAIETI +18 ECHIPE

(Iorga Vlad, Botez Florin, Bulumac Dragos, Dumitru Marin)

Ø  Loc II – KUMITE ROTATIV IPPON BAIETI +18 ECHIPE

(Gioanca Dragos, Bulumac Dragos, Scutelnicu Gabriel,V ezure Mihai)

Ø  Loc III – KUMITE ROTATIV SANBON FETE +18 ECHIPE

(Matei Ioana, Dragne Francesca, Guta Alina )

 

Juniori

– Guta Alina             – Loc I kata ;Loc II -60kg

– Matei Ioana           – Loc III kata GJR

– Scutelnicu Gabriel – Loc II -70kg

 

Cadeti – minicadeti

 

– Constantin Roberta           – Loc I kumite +55 kg;Loc II kata

– Vezure Mihai                      – Loc I kata

– Dinulescu Maria                – Loc I kata ;Loc I  kumite -1,50m

– Iorga Bianca                       – Loc II kumite +1,50m ;Loc III  kata

– Miulescu Gabriel               – Loc II kata

– Niculae Florentina                        – Loc III kata

– Ursu Gabriela                     – Loc III kata

 

Ø  Loc III – KUMITE ROTATIV SANBON BAIETI 15-17 ANI ECHIPE

(Vezure Mihai, Barbalau Andrei, Miulescu Gabriel, Nita Alexandru)

Ø  Loc II – KUMITE ROTATIV SANBON FETE 13-14 ANI ECHIPE

(Iorga Bianca, Dinulescu Maria, Niculae Florentina, Serbanescu Alexia)

 

Copii

 

– Vasilca Antonia                 [11-12 ani]     – Loc II kata

– Adochitei Alexandru         [11-12 ani]     – Loc III kata

– Mihalache Mihai                [11-12 ani]     – Loc  I kata

– Radu Madalin                    [11-12 ani]     – Loc II kata;  Loc III kumite +1,59m

– Sohanu Alexandru                       [11-12 ani]     – Loc II kata

– Pena Ariadna                     [9-10ani]        – Loc II kata

– Nastas Patricia                   [9-10 ani ]      – Loc I Kata ;  Loc II kumite

– Iorga Darius                        [7- 8 ani ]        – Loc I kata ;   Loc III kihon

– Vulcan Antonio                  [9-10 ani]       – Loc III kata

– Asaftei Darius                    [9-10 ani]       – Loc II kata

– Sulu Karina                                                – Loc I kata ;   Loc II kihon

 

 

C N Universitar-UNEFS -16.04.016 Bucuresti

 

Loc I – Iorga Vlad – 84 kg Loc I – Dumitru Marin + 84 kg Loc I – Matei Ioana -50kg Loc  I- Dragne Francesca – 55 kg si locII la kata Loc II -Bulumac Raluca – 61 kg Loc II -Beldeanu Sabina + 68 kg

 

 

Campionatele Balcanice 7-8 Mai 2016 Modrica, Bosnia-Herzegovina

 

Iorga Vlad :

– Loc I -75 kg

– Loc I  Open S I

 

 

Botez Florin

– Loc I -65 kg

– Loc  I  Best of the Best

 

Dumitru Marin

– Loc I + 75 kg

 

Echipe

– Loc I proba de kumite S S [Iorga Vlad, Dumitru Marin, Botez Florin]

– Loc I proba de kumite S S Rotativ   [Botez Florin, Dumitru Marin, Iorga Vlad]

 

CUPA  DOJOKAN  2016  Ocna Muresului   – 28 .05 .2016

 

Bulumac Raluca      Loc  I  kumite  open  S I

Loc  I kumite S S   -60kg

 

Beldeanu Sabina     Loc II kata

Loc II kumite  SI

Loc III kumite  +60 kg

 

Iorga Vlad                  Loc I kumite +75 kg

Loc I kumite  open  S I

 

Botez Florin              Loc I -75 kg

Loc II kumte open  SI

 

Dumitru Marn           Loc II +75 kg

 

Bulumac Dragos      Loc III + 75 kg

 

Scutelnicu Gabriel   Loc III kumite  open SI

 

Miulescu   Gabriel   Loc  I kumite  open  SI

Loc  III kumite +65 kg

Loc III  kata  15 -17 ani

 

Constantin Roberta  Loc I  Kumie + 55 kg

Loc  III kata

 

Iorga Bianca Alexandra   Loc I kumite 13-14 ani +1,55

 

Campionat Mondial Karate WUKF 15-20 .06 .2016 Dublin

 

Seniori:

 

BOTEZ FLORIN                               Loc I –   KUMITE – 65 kg

Loc I –   KUMITE OPEN

 

IORGA VLAD                                    Loc I – KUMITE – 75 kg

 

BULUMAC RALUCA                      Loc II – KUMITE SHOBU IPPON

 

Juniori 18-21ani  :

 

MATEI IOANA CARMEN                Loc I – KUMITE OPEN

Loc II – KUMITE – 55 KG

Guta Alina Mihaela                 Loc  III – KUMITE – 60 kg

 

Cadeti 15-17 ani :

 

CONSTANTIN ROBERTA              Loc III –  KUMITE +55 KG

VEZURE MIHAI ANDREI               Loc IV –  KATA

DINULESCU MARIA                       Loc IV – KATA

 

 

 

Minicadeti 13-14 ani

 

IORGA BIANCA ALEXANDRA     Loc I- KUMITE +1,55m

 

 

 

ECHIPE SENIORI   + 21 ani

 

– Loc  I  – KUMITE ROTATION SANBON FEMALE 18-35 YEAR [Matei Ioana Carmen]

– Loc  I  –  KUMITE SHOBU SANBON FEMALE 18-35 YEARS [Matei Ioana Carmen ]

– Loc  I  –  KUMITE ROTATION SANBON MALE 18-35 YEARS [Iorga Vlad,Botez Florin]

– Loc  II –  KUMITE SHOBU  SANBON MALE 18-35 YEARS [Iorga Vlad, Botez Florin,

Dumitru Marin,Scutelnicu Gabriel]

– Loc  I –  KUMITE SHOBU  IPPON MALE 18-35 YEARS [Gioanca Dragos]

– Loc  I  –  KUMITE ROTATION SHOBU IPPON  FEMALE 18-35 YEARS [Bulumac

Raluca, Sabina Beldeanu]

– Loc  I  –  KUMITE SHOBU IPPON  FEMALE 18-35 YEARS [Bulumac Raluca,Sabina

Beldeanu]

 

ECHIPE JUNIORI 18-21 ani

 

– Loc  I  –  KUMITE ROTATION FEMALE 18-21 YEARS [Guta Alina Mihaela]

– Loc  I  –  KUMITE ROTATION SHOBU SNBON  FEMALE 18-21 YEARS [Guta Alina

Mihaela]

 

ECHIPE CADETI 15-17 ani

 

– Loc  I  –  KUMITE SHOBU SANBON  15-17 YEARS [Vezure Mihai]

– Loc II  –  KUMITE ROTATION FEMALE 15-17 YEARS [Constantin Roberta ]

– Loc  III  –  KUMITE SHOBU SANBON FEMALE 15-17 YEARS [Constantin Roberta]

 

ECHIPE  MINICADETI 13-14 ani

Loc  II     –  KUMITE ROTATION FEMALE [Iorga Bianca Alexandra, Serbanescu Alexia]

Loc  I      –  KUMITE ROTATION MALE  [Mihalache Mihai]

 

 

CUPA CAMPIONILOR  ECHIPA Bucuresti

Seniori

Loc I kumite open Matei Ioana Carmen

Loc I kata open Guta Alina Mihaela

Loc I kumite -75kg Botez Florin

Loc II kumite open Bulumac Raluca

Loc III kumite +75 kg Bulumac Dragos

Loc III kumite open Guta Alina Mihaela

Juniori

Loc I kumite open Constantin Roberta Eleonora

Loc II kumite open Iorga Bianca Alexandra

 

Cadeti

Loc II kata Dinulescu Maria

Loc II kumite Iorga Bianca Alexandra

Loc II kumite -54 kg Iorga Bianca Alexandra

Loc II kumite -47 kg Ursu Gabriela

Loc III kata Iorga Bianca Alexandra

 

Minicadeti

 

Loc III echipe kumite feminin [Serbanescu Alexia,Niculae Florentina,Vasilca Antonia]

Loc II echipe kumite masculin [Mihalache Mihai,Costache Luis,Bardes Bogdan]

Loc II echipe kata sincron baieti [Adochitei Alexandru,Bardes Bogdan ,Nita Catalin]

Loc III kumite -50kg Mihalache Mihai

Loc II kumite +55 kg Radu Madalin

 

 

 TROFEUL SPORTUL STUDENTESC 08.09.2016, Complexul Sydney 2000, Izvoran

 

Seniori

 -Locul I Bulumac Raluca -55kg

 -Locul I Matei Ioana -50kg

 -Locul I Dumitru Marin +84kg

 -Locul I Guta Alina Mihaela -61kg

 -Locul II Botez Florin -67kg

 -Locul II Gioanca Dragos +84kg

 -Locul III Bulumac Dragos -84kg

 -Locul III Scutelnicu Gabriel -75kg

 

Juniori:

-Locul I Constantin Roberta Kata

-Locul I Constantin Roberta -61kg

.Cadeti :

-Locul II Miulescu Gabriel -76kg

-Locul III Dinulescu Maria kata

-Locul III Dinulescu Maria Kumite-47kg

-Locul III Iorga Bianca  kata

 

 

 

 

 

CAMPIONAUL  NATIONAL  GJR 13.11.2016   Izvorani

Loc III MATEI Ioana Carmen +18 -50kg
Loc II MATEI Ioana Carmen U21 -50kg
Loc II GUȚÃ Alina Mihaela +18 -61kg
Loc I GUȚÃ Alina Mihaela U21 -61kg
Loc I CONSTANTIN Roberta 16-17 -61kg
Loc I DINULESCU Maria 14-15 -47kg
Loc II IORGA Bianca Alexandra 14-15 -54kg
Loc III VEZURE Mihai 16-17 -68kg
Loc I ȘERBÃNESCU Alexia 12-13 –50kg
Loc III BÂRDEȘ Bogdan 12-13 -55kg
Loc I MIHALACHE Mihai 12-13 -50kg
Loc II NIȚÃ Catalin 12-13 -45kg
Loc III RADU Mãdãlin 12-13 +55kg
Loc III NICULAE Florentina 12-13 -40kg
Loc I GROSU David 6-7 Joc +25kg
Loc II SANDU Darius 6-7 Joc-20kg
Loc I SULU Karina Mihaela 6-7- Joc-25kg
Loc II CREȚU Denisa 6-7 Joc+25kg
Loc III PENA Ariadna 8-9 -35kg
Loc II VULCAN Antonio 8-9 +40kg
Loc III DINA Robert 8-9 -30kg
Loc II ADOCHIȚEI Maria 10-11 -35kg
Loc I NÃSTAS Patricia 10-11 -30kg
Loc III URSU Gabriela 14-15 -54kg
Loc III MIULESCU George Gabriel 14-15 -70kg

KATA

 

 

KUMITE

Loc I MATEI Ioana Carmen +18 -50kg
Loc II GUȚÃ Alina Mihaela +18 -61 kg
Loc II GUȚÃ Alina Mihaela U21 -61kg
Loc I BULUMAC Raluca +18 +55kg
Loc I CONSTANTIN Roberta 16-17 -61kg
Loc II DINULESCU Maria 14-15 -47kg
Loc II IORGA Bianca Alexandra 14-15 -54kg
Loc I VEZURE Mihai 16-17 -68kg
Loc II DUMITRU Marin +18 +84
Loc I BOTEZ Florin +18 -67kg
Loc III BULUMAC Dragoș Costin +18 -84kg
Loc III GIOANCÃ Dragoș +18 +84
Loc I ȘERBÃNESCU Alexia 12-13 -50kg
Loc I BÂRDEȘ Bogdan 12-13 -55kg

 

 

Loc I MIHALACHE Mihai 12-13 -50kg
Loc III NIȚÃ Catalin 12-13 -45kg
Loc II ȘOHANU Alexandru 12-13 -50kg
Loc I NICULAE Florentina 12-13 -40kg
Loc II COSTACHE Luis 10-11 +45kg
Loc II BELDEANU Sabina +18 +68kg
Loc II GROSU David 6-7 Joc +25kg
Loc III SANDU Darius 6-7 Joc-20kg
Loc II SULU Karina Mihaela 6-7- Joc-25kg
Loc III CREȚU Denisa 6-7 Joc+25kg
Loc III URSU Alexandru 8-9 -35kg
Loc II PENA Ariadna 8-9 -35kg
Loc III VULCAN Antonio 8-9 +40kg
Loc III DINA Robert 8-9 -30kg
Loc I NÃSTAS Patricia 10-11 -30kg
Loc III ASAFTEI Darius 10-11 -45kg
Loc III URSU Gabriela 14-15 -54kg
Loc I MIULESCU George Gabriel 14-15 -70kg
Loc II CALOIANU Erik 8-9 -4okg

    KUMITE SHOBU

 

 

 

 

 

INTERNATIONAL KARATE TOURNAMENT

„BUCHAREST CONTACT OPEN” 19 – 20 noiembrie 2016

 

KATA

 

Loc II Seniori MATEI Ioana Carmen
Loc I Seniori GUȚÃ Alina Mihaela
Loc I Juniori CONSTANTIN Roberta
Loc III Cadeti IORGA Bianca Alexandra
Loc I Cadeti DINULESCU Maria
Loc I Minicadeti BÂRDEȘ Bogdan
Loc III Minicadeti MIHALACHE Mihai
Loc III Minicadeti RADU Mãdãlin
Loc II Minicadeti ȘOHANU Alexandru
Loc III Minicadeti VASILCA Antonia

 

KUMITE WKF

 

Loc I Seniori MATEI Ioana Carmen
Loc II Seniori GUȚÃ Alina Mihaela
Loc I Seniori BELDEANU Sabina
Loc I Seniori BULUMAC Raluca
Loc III Seniori DUMITRU Marin
Loc I Seniori BOTEZ Florin
Loc III Seniori BULUMAC Dragoș Costin
Loc I Juniori CONSTANTIN Roberta
Loc I Juniori VEZURE Mihai
Loc III Cadeti IORGA Bianca Alexandra
Loc I Cadeti DINULESCU Maria
Loc III Cadeti MIULESCU George Gabriel
Loc III Minicadeti ȘERBÃNESCU Alexia
Loc II Minicadeti MIHALACHE Mihai
Loc II Minicadeti

COSTACHE Luis

 

 

 

KUMITE SHOBU

 

Loc I Seniori MATEI Ioana Carmen
Loc II Seniori GUȚÃ Alina Mihaela
Loc I Seniori BELDEANU Sabina
Loc I Seniori BULUMAC Raluca
Loc I Seniori DUMITRU Marin
Loc I Seniori BOTEZ Florin
Loc II Seniori BULUMAC Dragoș Costin
Loc I Juniori VEZURE Mihai
Loc I Cadeti IORGA Bianca Alexandra
Loc I Cadeti MIULESCU George Gabriel

 

 

CUPA ROMANIEI WKF 2016  Izvorani 26.11.2016

 

Seniori

Loc I – Bulumac Raluca -55 kg

Loc II – Matei Ioana Carmen -50 kg

Loc III – Dumitru Marin  +84kg

 

U 21

Loc I – Matei Ioana Carmen  -50 kg

Loc II – Guta Alina Mihaela kata

Loc III – Matei Ioana Carmen kata

Loc III – Guta Alina Mihaela kumite

 

Juniori

Loc I – Constantin Roberta  Loc I +59 kg

Loc I – Constantin Roberta Loc I kata

 

Cadeti

Loc I – Dinulescu Maria -47 kg

Loc III -Miulescu Gabriel 70 kg

Loc III -Dinulescu Maria  kata

 

Minicadeti

Loc I – Niculae Florentina -40kg

Loc II -Nita Catalin  kata

Loc II -Radu Madalin +55kg

Loc II -Costache Luis -50 kg

Loc III -Mihalache Mihai -50 kg

 

Campionatul Balcanic de Karate pentru cadeti, juniori si U 21,

08-11.12.2016 Sarajevo, Bosnia – Hertegovina,

A fost prima competitie internationala  la care sportivii nostri au participat  cu Federatia Romana de Karate fiind  afiliata la WKF.

WKF are de multi ani recunoastere Olimpica, iar pentru anul 2020 a fost  inclusa ca ramura de sport in cadrul Jocurilor Oimpice.

Matei Ioana Carmen medalia de bronz la categoria -50 kg

Matei Ioana Carmen  medalia de bronz la kumite echipe

 

Cupa Scorpion -17.12.2016 -Bucuresti 

Locul I Constantin Roberta Eleonora +59

Locul I Vezure Mihai –  Kata

Locul I Constantin Roberta -Kata

Locul III Iorga Bianca -Kata

Locul II Ursu Gabriela – Kata

Locul II Ursu Gabriela Kumite -47 kg

Locul I Iorga Bianca Alexandra

Locul I Dinulescu Maria – Kata

Locul I Niculae Florentina -47 kg

Locul II Niculae Florentina – Kata

 

Sportivi in loturile nationale:

Seniori :

Iorga Vlad

Botez Florin

Dumitru Marin

Bulumac Raluca

Bldeanu Sabina

 

Tineret 

Matei Ioana Carmen

Scutelnicu Gabriel

Guta Alina Mihaela

Juniori :

Vezure Mihai  Constantin Roberta

Cadeti :

Iorga Bianca Alexandra

Dinulescu Maria

Miulescu Gabriel

 

Sectie sportiva de nivel international.

 

Sectia LUPTE LIBERE

 

Campionatul National individual seniori – finala 29 – 31.01.2016 Craiova

Stefan Gheorghita – cat. 86 kg. – loc II

Oancea Beatrice – cat. 75 kg. – loc II

Moajar Gabriel – cat. 86 kg. – loc III

 

Cupa Prieteniei 12 – 14.02.2016  Mangalia

Iordache Sorin – cat. 38 kg. – loc II

Iordache Antonio – cat. 63 kg. – loc III

 

Turneu International  “Ilie Marinescu” 19 – 21.02.2016 Craiova

Iordache Antonio – cat. 63 kg. – loc II

Vasile Florin – cat. 48 kg. – loc II

 

Turneu International „Cupa Prieteniei” 26 – 27.02.2016 Calarasi

Iordache Antonio – cat. 60 kg. – loc I

Vasile Florin – cat. 46 kg. – loc II

 

Turneu Cupa „Drobeta” juniori III – cadeti 15 – 17.04.2016 Dr. Tr. Severin

Iordache Sorin – cat. 38 kg. – loc II

Iordache Antonio – cat. 59 kg. – loc I

 

Cupa Centrelor 05 – 08.05.2016 Buzau

Iordache Sorin – cat. 38 kg. – loc I

Iordache Antonio – cat. 60 kg. – loc I

Vasile Florin – cat. 48 kg. – loc III

 

Turneu International  „Ion Dima” 17 – 19.06.2016 Constanta

Tartan David – cat. 32 kg. – loc I

 

Turneu International al Romaniei 18 – 19.06.2016 Bucuresti

Dima Constantin – cat. 86 kg. – loc III

 

Campionat National  de juniori II 14 – 17.07.2016 Amara

Iordache Antonio – cat. 60 kg. – loc III

Pana Cristian – cat. 40 kg. – loc V

 

Memorial Cristut Cornel – Onesti 22 – 24.07.2016

Iordache Sorin – cat. 40 kg. – loc I

Iordache Antonio – cat. 60 kg. – loc III

Vasile Florin – cat. 54 kg. – loc III

Pana Cristian – cat. 63 kg. – loc III

Tartan David – cat. 40 kg. – loc III

 

Cupa Calatis 22 – 25.08.2016 Mangalia

Vasile Florin – cat. 54 kg. – loc I

Tartan David – cat. 40 kg. – loc II

Iordache Sorin – cat. 40 kg. – loc III

 

Campionat National  de juniori III 30.09 – 02.10.2016 Constanta

Pana Cristian – cat. 46 kg. – loc I

Iordache Sorin – cat. 42 kg. – loc III

Iordache Antonio – cat. 66 kg. – loc III

Vasile Florin – cat. 55 kg. – loc III

Tartan David – cat. 35 kg. – loc VI

 

 

Turneu International „Toma Popescu” 07 -09.10.2016 Iasi

Tartan David – cat. 32 kg. – loc II

 

Cupa Micii Campioni 21 – 23.10.2016 Onesti

Barbieru Adrian – cat. 66 kg. – loc I

Tartan David – cat. 38 kg. – loc III

 

Campionat National individual de tineret U 23 11 – 13.11.2016 Resita

Moajar Gabriel – cat. 86 kg. – loc III

Zaharia Radu – cat.120 kg.  – loc. V

 

Cupa Europei seniori echipe – 17 – 19.11.2016 Bucuresti

Stefan Gheorghita – cat. 86 kg. – loc VI

 

Cupa Antrenorilor 03.12.2016 Rasnov

Barbieru Adrian – cat. 66 kg. – loc I

Tartan David – cat. 38 kg. – loc I

 

Turneu Zilele Internationale ale Copiilor 04 – 06.12.2016 Onesti

Tartan David – cat. 38 kg. – loc I

Barbieru Adrian – cat. 66 kg. – loc II

 

Sportivi promovati la loturile nationale:

–       seniori: Stefan Gheorghita, Oancea Beatrice

–       tineret: Moajar Gabriel, Zaharia  Radu

–       juniori: Iordache Sorin, Iordache Antonio

Sectie sportiva de nivel international

 

 

Sectia LUPTE GRECO – ROMANE

 

Campionatul National individual seniori – finala 29 – 31.01.2016 Craiova

 

Murgoci Marius – cat. 98 kg. – loc V

 

Bulibasa Dorel – cat. 130 kg. – loc III

 

Campionatul National echipe juniori 28 – 29.10.2016 Arad

Echipa Rapid – loc V

 

Cupa Romaniei 04 – 05.11.2016 Bucuresti

Dobroiu Valentin – cat. 50 kg. – loc III

Buzoi George – cat. 55 kg. – loc V

Labes Ionut – cat. 60 kg. – loc III

Chirea Mirel – cat. 96 kg. – loc II

 

Campionatul National individual U 23 – finala 11 – 13.11.2016 Resita

Florea Eduard – cat. 66 kg. – loc III

Chirea Mirel – cat. 85 kg. – loc III

Bulibasa Dan – cat. 98 kg. – loc IV

Bulibasa Dorel – cat. 130 kg. – loc V

 

Turneu International  Cupa Cetate 800 Ardud  02 – 03.12.2016 Ardud (Satu Mare)

Chirea Mirel – cat. 84 kg. – loc III

Radu Madalin – cat. kg. – loc III

 

Sportivi promovati la loturile nationale:

– seniori: Bulibasa Dorel

Sectie sportiva de nivel national

 

Sectia POPICE

 

Campionatul National tandem – U 18 – finala 28.02.2016 Hunedoara

Duta Bucur Oana + Marin Denisa Mihaela – loc II

 

Cupa Romaniei – finala (echipe)– 26.03.2016 Tg. Mures

–       Echipa Rapid Bucuresti – loc III

 

Campionatul National (echipe) – tineret U 23 – finala  23- 24.04.2016 Petrila

–       Echipa Rapid Bucuresti – loc IV

 

Campionatul National (echipe) – senioare– finala  07 – 08.05.2016 Hunedoara

–       Echipa Rapid Bucuresti – loc III

 

Campionatul National (echipe) – duo – finala  07 – 08.05.2016 Hunedoara

–       Echipa Rapid Bucuresti – loc III

 

Cupa Romaniei (echipe) senioare 2016/2017– 03.12.2016 Ploiesti

–       Echipa Rapid Bucuresti – loc III

 

Sportive promovate la loturile nationale:

–  lot junioare:  Enescu Maria

Sectie sportiva de nivel national.

 

 

Sectia Baschet Feminin

Campionat National – Liga Nationala – loc X

 Sportivi promovati la loturile nationale:

– lot U18: Stan Claudia, Matei Raluca

Sectie sportiva de nivel national.

 

Sectia Baschet Masculin

Campionat National  Liga I  – loc V – faza semifinala grupa a-IV-a

Sportivul Anghel Santana – Campion Mondial la aruncari de 3 puncte

(baschet 3 x 3) –  desfasurat in luna octombrie in China si vicecampion european la Bucuresti, luna septembrie

Sportivi promovati la loturile nationale

lot seniori: Bordei Catalin, Anghel Santana

Sectie sportiva de nivel  national.

Sectia Handbal Feminin

Liga Nationala : locul XIII

Sectie sportiva de nivel  national

 

Sectia Polo

Campionatul National  Superliga Loc V

Locul IV in Campionatul National  junioare

Locul III in Cupa Romaniei  feminin

 

Sportivi promovati la loturile nationale

–       lot juniori U 19 : Tem Ionut, Simion Justin, Rob Ditan Thomas, Albu Alexandru

–       lot junioare U 17 : Bunea Andra, Lazar Bianca, Marican Valentina, Serpu  Iulia, Iancu Alberta, Olteanu Alina

–     lot seniori: Antipa Victor

Sectie sportiva de nivel  international

 

Sectia Volei Feminin

Campionatul National  – Div. A 1 Locul  12

Sportivi promovati la lotul national de  cadete: Ariton Diana, Jeong A- Ran, Stan Ecaterina

Sectie sportiva de nivel  national.

 

Sectia Volei Masculin

Campionatul National  – Div. A 2 – Locul III

Sectie sportiva de nivel  national.

 

  1. SCURTA PREZENTARE A PROGRAMELOR DESFĂSURATE SI A MODULUI DE RAPORTARE A ACESTORA LA OBIECTIVELE AUTORITATII SAU INSTITUŢIEI PUBLICE.

Clubul administrează baza materială sportivă ce constituie Complexul Giuleşti, situat în Bucureşti, sector 6, Calea Giuleşti nr. 18, aflat în proprietatea privată a Statului Român prin Ministerul Transporturilor. Obiectivele noastre in anul 2016 au fost legate de reabilitarea bazei sportive realizandu-se pana in prezent urmatoarele:

  • Stadionul Giuleşti „Valentin Stănescu”, ce cuprinde terenul de fotbal gazonat, tribune pentru spectatori, săli şi vestiare, birouri sub tribune, sistem de iluminat nocturn şi teren de antrenament cu zgură a fost predat pe baza de protocol aprobat de Consiliu de Conducere al clubului in vederea consolidarii şi modernizarii catre Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice prin Compania Naţională de Investiţii. Obiectivul de investitii Stadionul Giulesti va fi consolidat si modernizat astfel incat sa fie incadrat in categoria a IV-a UEFA, cea mai inalta si care permite organizarea oricarui tip de meciuri (inclusiv Liga Campionilor, Campionatele Mondiale, Campionatele Europene, Campionatul Mondial al Cluburilor, etc.);
  • Bazinul de înot pentru competiţii interne şi antrenament polo, aflat într-o fază avansată în Programul de reabilitare „Bazine de înot” derulat de CNI, anume aceea a obtinerii autorizatiei de constructie de la Primaria sector 6.

 

  1. RAPORTAREA CHELTUIELILOR, DEFALCATE PE PROGRAME:

Indicatorii financiari realizaţi se prezintă după cum urmează:

mii lei

Indicator 2015 2016
Venituri proprii    375     343
Subvenţii 10.478 8.771
Cheltuieli totale 10.836 9.114
Cheltuieli  de personal 1.201 1.498
     
Cheltuieli cu bunuri şi servicii 9.523      7.568
Cheltuieli  de capital 112     48
     

 

Aşa cum se observă din cuprinsul tabelului, raportat la execuţia pe anul 2016 veniturilor proprii au scazut faţă de 2015 cu aproximativ 32 mii lei, de la 375 la 343 mii lei. Aceasta scădere se datorează închirierii terenului de fotbal unei echipe din liga a V-a cu tarife mult mai mici față de anii precedenți când acest lucru se făcea de catre o echipă din liga I.

Precizări cu privire la cheltuielilor totale în anul 2016:

  1. a) Suma de 48 mii lei reprezintă contravaloarea efectuării alimentarii cu gaze naturale in vederea realizarii investitiei ,,Consolidarea şi modernizarea bazinului de inot’’, racordurile de utilitati fiind in sarcina clubului in urma protocolului semnat cu Compania Naţională de Investiţii;
  2. b) Sala polivalenta deoarece este singurul bun din patrimoniu care nu face obiectul unei reparații capitale (bazin; stadion) a necesitat in anul 2016 reparatii de intretinere si in principal repararea acoperisului;
  3. c) În anul 2016, Clubul s-a înfruntat cu aceleasi probleme de ordin administrativ în privinţa sălilor de antrenament la secţiile popice, lupte libere, lupte greco-romane şi judo, pentru motivul că sălile respective au fost dezafectate în vederea consolidării Stadionului Giuleşti. Urmare a acestui fapt, a fost necesară deplasarea sportivii secţiilor menţionate la alte baze sportive pentru derularea antrenamentelor, fapt ce a determinat plata drepturilor de folosinţă sub forma unor chirii şi deci creşterea cheltuielilor aferente pregătirii sportive;
  4. d) În anul 2016 a fost necesară închirierea altor bazine de înot, ceea ce a contribuit de asemenea, la existența unor cheltuieli suplimentare aferente pregtirii sportive, bazinul de înot și terenul aferent fiind încă în stadiul de reabilitare.
  5. e) Cheltuielile cu personalul au crescut de la 1201 la 1498 datorita angajarilor de personal care au avut loc in anul 2016.

 

 

Actiuni sociale

 

De ziua clubului s-a organzat ‘’ Ziua porților deschise’’,  în care care clubul a facilitat vizitarea bazei sportive de catre persoanele interesate. In acest scop, Clubul a pus la dispozitie angajati care au prezentat detaliat bazele sportive, istoria acestora etc.

 

In luna noiembrie clubul la initiativa unui grup de suporteri a organizat o colecta de hainuțe și jucării la toate meciurile de pe teren propriu ale echipelor de handbal, baschet și volei. Hăinuțele și jucăriile colectate au fost donate, împreună cu alimente, dulciuri și băuturi răcoritoare, Centrului de plasament Fundația Metropolis din București.

 

Clubul a organizat, in parteneriat cu Asociatia RAPID OLD BOYS, doua meciuri de fotbal pentru echipe de veterani, la Sala Polivalenta ”Rapid”.

Pe tot parcursul anului, Clubul a mentinut permanent legatura cu suporterii, oferindu-le informatii cu privire la activitatea si istoria Rapidului. Clubul a premiat cei mai buni sportivi, suporterii cei mai activi, antrenori și angajați retrași din activitate, organizând și o festivitate în acest sens.

 

S-au demarat tratativele pentru achiziționarea unei instituții muzeale cu tematica ”Rapid”, care aparține unui suporter.

 

Clubul a fost în permanentă interacțiune cu suporterii și simpatizanții, pe rețelele de socializare cele mai populare.

 

Activitati de cercetare stiintifica

 

In anul 2016, Clubul a realizat o lucrare de cercetare științifică având titlul ”Cercetare privind posibilitatea atribuirii Cupei Europei Centrale la fotbal, ediția 1940, echipei CS Rapid București”. Cercetarea se bazează pe materiale de arhivă studiate în limbile română, maghiară, germană, franceză, engleză, italiană și conține concluzii și recomandări care vor fi transmise către Federația Internațională de Istorie și Statistică a Fotbalului, cu solicitarea ca trofeul respectiv să fie recunoscut ca fiind în palmaresul Rapidului.  

 

În anul 2016 a început acțiunea de colectare a datelor istorice, obiectivul final fiind redactarea unei lucrări de istorie a CS Rapid București, care să fie publicată în anul 2023, cu prilejul centenarului Clubului.

 

S-au demarat discuții cu conducerea Universității Naționale de Educație Fizică și Sport București, cu privire la semnarea unui acord de parteneriat între cele două instituții.

 

Au fost documentate și redactate mai multe materiale de istorie a Clubului, care au fost postate pe site-ul official, www.clubulrapid.ro.

 

 

 

  1. NEREALIZĂRI, CU MENŢIONAREA CAUZELOR ACESTORA.

 – nu este cazul

  1. PROPUNERI PENTRU REMEDIEREA DEFICIENTELOR

– nu este cazul

 

 

 

 

 

 

 

 

DIRECTOR

Valy CACIURIAC

RAPORT pentru anul 2015

Istoria Clubului Sportiv Rapid Bucureşti (în continuare, Clubul) începe cu înfiinţarea în anul 1923 a Asociaţiei Generale Sportive şi Culturale CFR Bucureşti. Denumirea „Rapid” a fost stabilită între anii 1936-1946, s-a revenit la „CFR” între 1946-1949, s-a schimbat în „Locomotiva” între 1949-1958, după care, până în prezent, s-a definitivat denumirea „Rapid”.

Pe parcursul anilor, peste 25 de secţii pe ramuri de sport au funcţionat în cadrul Clubului, impunându-se printre cele mai valoroase organizaţii sportive din ţara noastră.

Clubul este persoană juridică de drept public, înfiinţată ca instituţie publice reprezentativă în domeniul activităţii sportive de performanţă, în subordinea Ministerului Transporturilor (în continuare, MT).

Clubul este structură sportivă şi club polisportiv de drept public, organizat şi funcţionând în baza prevederilor Legii educaţiei fizice şi sportului nr. 69/2000, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi a hotărârii Guvernului privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Transporturilor în vigoare.

Clubul îşi desfăşoară activitatea în conformitate cu prevederile legii, cu reglementările interne ale MT şi cu ale Regulamentului de organizare şi funcţionare în vigoare, aprobat prin ordin al ministrul transporturilor.

În prezent, Clubul este constituit conform Avizului de constituire nr. 56 din  06.11.20011 emis de Ministerul Tineretului şi Sportului (în continuare, MTS), este autorizat să funcţioneze ca structură sportivă conform Autorizaţiei de funcţionare nr. 56 din 06.11.2001 eliberată de MTS, este înregistrat în Registrul Sportiv al MTS sub nr. B/A1/00048/2001 şi deţine Certificatul de Identitate Sportivă din Registrul special nr. 57, eliberat în data de 07.11.2001 de MTS.

Clubul are însemne proprii constând în emblemă şi culori – alb şi vişiniu –, iar ziua Clubului este 23 iunie, reprezentând ziua în care s-a înfiinţat pentru prima dată Clubul, în anul 1923 (respectiv structura AGSC-CFR Bucureşti).

1. MISIUNEA INSTITUTIEI PUBLICE, PRECUM SI OBIECTIVELE CARE TREBUIAU ATINSE IN PERIOADA DE RAPORTARE

Misiunea de bază a Clubului o constituie reprezentarea Ministerului Transporturilor şi a României, prin performanţe sportive, în competiţiile sportive interne şi internaţionale, în mod special la Jocurile Olimpice, campionatele mondiale şi europene

Misiunea Clubului o constituie nu in ultimul rand, promovarea sportului in sine ca factor determinant, prin valorile care le reprezinta, in modelarea omului, formand caractere. De altfel, in intreaga sa existenta Clubul Sportiv Rapid a fost calauzit si de motto-ul al olimpismului   ”Cel mai important lucru nu este sa castigi, ci sa participi” .

Principalele obiective urmarite de Clubului Sportiv Rapid Bucuresti in anul 2015, in cadrul activitatii sportive de performanta, au fost urmatoarele:

  • Performanta, selectia si participarea la competitiile interne si internationale;
  • Promovarea spiritului de fair-play, combaterea si prevenirea violentei si dopajului in activitatea proprie;
  • Promovarea uneia sau mai multor discipline sportive;
  • Administrarea bazei materiale sportive proprii;
  • Organizarea de competitii sportive in conformitate cu statutul si regulamentul federatiilor sportive nationale.

2. INDICI DE PERFORMANTĂ, CU PREZENTAREA GRADULUI DE REALIZARE A ACESTORA

Organizarea si funcţionarea

Clubul este condus, în subordinea Ministerului Transporturilor, de către un Consiliu de conducere compus din 7 persoane.

Echipa de management executiv care a redactat prezenta strategie este formată din:

  • Valy CACIURIAC, în calitate de preşedinte/director şi membru de drept al Consiliului de conducere;
  • Cristian Mugur B, în calitate de vicepreşedinte/director adjunct;
  • Dorina DANCIU, în calitate de contabil-şef/director ajunct economic.

Trăsături caracteristice:

Rezultatele pe linie sportivă în ceea ce priveşte situaţia numărului sportivilor legitimaţi la Club în anul 2015 se prezintă după cum urmează:

Secţie Total Seniori Tineret Juniori Copii / cadeţi Sportivi nelegitimaţi
Atletism 77 18 2 23 19 15
Baschet feminin 56 24 18 14
Baschet masculin 20 14 6
Box 11 4 1 3 1 2
Haltere 17 3 1 11 2
Handbal 102 24 47 21 10
Judo 34 5 8 11 5 5
Karate 67 18 6 35 8
Lupte libere 29 14 5 4 4 2
Lupte greco-romane 35 8 2 10 2 13
Polo 72 18 27 12 15

Popice

20 10 5 3 2
Volei feminin 27 27
Volei masculin 25 25
TOTAL 592 212 48 145 99 88

Indicatorul fundamental al activităţii clubului îl constituie creşterea semnificativă şi constantă a contribuţiei sportivilor şi tehnicienilor rapidisti la reprezentarea şi sporirea prestigiului României pe plan internaţional, prin stimularea sportului de nivel înalt, cu prioritate la ramurile şi probele cuprinse în programul Jocurilor Olimpice de vară.

Indicatorul de performanta principal al Clubului Sportiv Rapid Bucuresti pentru anul 2015 a fost obţinerea unor rezultate cât mai bune pe plan naţional şi international şi calificarea unui număr cât mai mare de sportivi proprii la Jocurile Olimpice din 2016.

Aceste obiective principale au fost îndeplinite prin sportivii clubului, de asemenea, în ansamblu, clubul a obţinut un total de 275 medalii, din care 102 de aur, 81 de argint si 92 de bronz, situaţie care ne îndreptăţeşte să afirmăm că în anul 2015 Clubul Sportiv Rapid Bucuresti a obţinut rezultate deosebite, depăşind numărul de medalii obţinute în anul 2014.

Sectia ATLETISM

  • DONISAN MIHAI – saritura inaltime – castiga Campionatele Internationale ale Romaniei  obtinand  baremul de participare la Jocurile Olimpice de la Rio 2016

Campionat National etapa I, J 3 / 24.01.2015 Bucuresti

  • Ghetu Catalin – 60 mp – loc I

Campionat National Etapa I, J 2 / 31.01.02015 Bucuresti

  • Stoica Francesca – inaltime – loc I
  • Bolocan Mihai – inaltime – loc II
  • Nastase Roberta – triplusalt – loc III

Campionat National J I  finala  Bucuresti

  • Viscun Elena Stefania – 60 mg – loc II
  • Chiorpec Mihai Vlad – lungime – loc II

Campionatul National Probe combinate S, T, J1, J2, J3 Bucuresti 07-08.02.2015

Pentatlon

  • Muscalu Georgiana – loc II

Campionat Municipal J 2 Bucuresti 15.02.2015

  • Bolocan Mihai – inaltime – loc I
  • Bolocan Mihai – triplusalt – loc I
  • Stoica Francesca – inaltime – loc I
  • Cosmescu Ana – triplusalt – loc II
  • Ghetu Catalin – 60 mp – loc III

Campionat Municipal Copii

  • FLOARES ELENA – lungime – loc III
  • DOHOTARIU ADRIAN – 50m – loc I
  • DOHOTARIU ADRIAN – lungime – loc I
  • NEAGU IOANA– inaltime – loc I

Campionatul National Finala si Cupa de Cristal 14-15.02.2015

  • CACIURIAC SERGIU COSMIN –lungime – loc I – tineret
  • CACIURIAC SERGIU COSMIN –lungime – loc I – seniori
  • DONISAN MIHAI – inaltime – loc I
  • VASILE ADRIAN – lungime – loc II
  • PETRE ANDREI – inaltime – loc II–tineret
  • OGRAZEANU ANDREEA LUIZA – 60 m – loc II
  • BACIU ALEXANDRU GEORGE –Triplusalt – loc II
  • MUSCALU GEORGIANA – Inaltime – loc III

Campionat National juniori II – Finala 21-22.02.2015

  • Banciu Cleopatra  60 mp – loc III
  • Bolocan Mihai Florin – inaltime – loc IV

Campionat National – zona copii 14 – 15.03.2015 Bucuresti

  • DRAGUTA ANDREI – lungime – loc III
  • NEAGU IOANA– inaltime – loc III
  • FLOARES ELENA- biatlon – loc I
  • DOHOTARIU ADRIAN – biatlon – loc I

Campionat National – Zona  copii  04-05.04.2015 Bucuresti

  • DOHOTARIU ADRIAN – 50m – loc I
  • DOHOTARIU ADRIAN – lungime – loc I

Memorial Gheorghe Tesu 23.04.2015 Bucuresti

  • Ghetu Catalin – 100 m – loc I
  • DOHOTARIU ADRIAN – lungime – loc I
  • FLOARES ELENA – lungime – loc II
  • GUTU IULIAN – lungime – loc II

Memorial Octavian Enescu 02.05.2015 Rm. Valcea

  • DOHOTARIU ADRIAN – 50m – loc I
  • Ghetu Catalin – 100 m – loc II
  • GUTU IULIAN – 150 m – loc III

Campionat National – Zona copii  16-17.05.2015 Bucuresti

  • DOHOTARIU ADRIAN – 50m – loc I
  • DOHOTARIU ADRIAN – lungime – loc I
  • NASTASE ROBERTA – lungime – loc I
  • UDREA TUDOR – 200 m – loc II
  • Cosmescu Ana – triplusalt – loc II
  • Ghetu Catalin – 100 m – loc II
  • Ghetu Catalin – 200 m – loc II
  • Cosmescu Ana – lungime – loc III
  • NASTASE ROBERTA – triplusalt – loc III

Campionatele Internationale ale Romaniei 23.05.2015 Pitesti

  • DONISAN MIHAI –  inaltime – loc I
  • CACIURIAC COSMIN SERGIU   –  lungime  – loc III
  • PETRE ANDREI – inaltime – loc IV
  • TOMA CARMEN – lungime – loc IV

Campionat Balcanic juniori

  • Viscun Elena Stefania – 100 mg – loc II
  • Viscun Elena Stefania –  4 x 100 m – loc II
  • Chiorpec Mihai Vlad – 110 mg – loc II
  • Iacoban Cristina – 4 x 100 m – loc II

Campionatele Universitare – Pitesti  16.05.2015

  • CACIURIAC COSMIN SERGIU   –  lungime  – loc I
  • PETRE ANDREI – inaltime – loc I
  • TOMA CARMEN – lungime – loc I
  • ANDREEA OGREZEANU  – 200 m – loc II

Campionat Municipal J 3 Bucuresti 06.06.2015

  • Ghetu Catalin – 100 m – loc I

Campionat National J II finala 12 – 13.06.2015 Bucuresti

  • ANTON BIANCA – 400 mg – loc III

Cupa Europei 21.06.2015 Creta 

  • DONISAN MIHAI –  inaltime – loc III 2.25 m

Campionat National – Zona copii  22.06.2015 Bucuresti

  • FLOARES ELENA – 50mg – loc I
  • DOHOTARIU ADRIAN – 50m – loc I
  • DOHOTARIU ADRIAN – lungime – loc I
  • STAFETA 8 x 50 m mixt – loc III

Campionat National J III finala 11 – 12.07.2015 Cluj

  • Anton Bianca – 400 m – loc I
  • Anton Bianca – 400 mg – loc I
  • Anton Bianca – 200 m – loc II
  • Ghetu Catalin – 100 m – loc V

Finala Campionat National de seniori  25 – 26.07.2015 Pitesti

  • Inaltime –  2.27m – loc 1
  • Ograzeanu Andreea Luiza –100m –11.69 – loc 1
  • Vasile Adrian – lungime –7.88 m – loc 1
  • Lazarica Dan Claudiu  – inaltime – 2.20m – loc 2
  • Baciu Alexandru George – triplusalt – 16.17 m – loc 2
  • Stanciu Valentin Constantin – prajina – 4.70 m – loc 2
  • Caciuriac Sergiu Cosmin – lungime – 7.75 m – loc 3
  • Toma Carmen Cristina – triplusalt – 13.72 m – loc 3
  • Toma Carmen Cristina – lungime – 6.07 m – loc 3
  • Petre Andrei Cornel  – inaltime – 2.10m – loc 3
  • Ograzeanu Andreea Luiza –200 m – 24.04 – loc 3
  • Viscun Elena Stefania – 100 mg  – loc 3

Finala Campionat National de tineret 25 – 26.07.2015 Pitesti

  • Caciuriac Sergiu Cosmin – lungime – 7.75 m – loc I
  • Petre Andrei Cornel  – inaltime – 2.10m – loc I
  • Viscun Elena Stefania – 100 mg – loc II

Finala Campionat National de juniori I  08-09.08.2015 Pitesti

  • ANTON BIANCA – loc I – stafeta de 4 x 100 m

Cupa Atletics  Star 14.11.2015 Bucuresti

– COSMESCU ANA – lungime – loc III
– COSMESCU ANA – 60 m – loc II
– NASTASE ROBERTA – lungime – loc III
– GHEORGHE LARISA – 60 mg – loc III
– NEAGA BUDOIU IOANA – 50 mg – loc III
– FLOARES ELENA LISETTE – 50 mg – loc I
– FLOARES ELENA LISETTE – 200 m – loc III
– MIHAILESCU MATEI – 50 mg – loc II
– MIHAILESCU MATEI – 200 m – loc I
– DOHOTARIU ADRIAN – 50 mg – loc I
– DOHOTARIU ADRIAN – lungime – loc I
– EFTA MATEI – 50 m – loc II
– TUDORACHE DANIEL  – lungime – loc III

 

 

Cupa de iarna juniori si copii (indoor) 05-06.12.2015 Bucuresti

– ANTON BIANCA – 60 m – loc I
– ANTON BIANCA – 400 m – loc I
– COSMESCU ANA – triplusalt – loc I
– STOICA FRANCESCA – inaltime – loc I
– COSMESCU ANA – lungime – loc II
– COSMESCU ANA – 60 mg – loc II
– GHETU CATALIN – 200 m – loc II
– NASTASE ROBERTA – lungime – loc III
– ANTON BIANCA – 800 m – loc III
– DIDULESCU ELENA – inaltime – loc III
– NASTASE NICOLA – inaltime – loc II
– DOHOTARIU ADRIAN – lungime – loc II
– DOHOTARIU ADRIAN  – 50 m – loc II
– FLOARES ELENA LISETTE  – 50 mg – loc II
– FLOARES ELENA LISETTE – lungime – loc II
– MIHAILESCU MATEI  – 200m – loc II
– STAFETA  FETE 4X100m – loc III
– STAFETA FETE 4X100m – loc III

Sportivi  lotul national:

Seniori:   Donisan Mihai, Toma Carmen Cristina, Muscalu Georgiana, Vasile Adrian, Baciu Alexandru, Ogrezeanu Andreea

Tineret:  Caciuriac Sergiu, Petre Andrei

Juniori:   Viscusan Elena Stefania, Chiorpec Mihai Vlad, Rosu Diana,

Secție sportivă de nivel olimpic

Sectia BOX

Centura de Aur Nicolae Linca

  • Salageanu Lucian– cat. 69 kg. – loc III

Cupa Campionilor AMB

  • Salageanu Lucian– cat. 75 kg. – loc I

Gala de box  – Memorialul Vasile Tataru

  • Salageanu Lucian– cat. 75 kg. – loc I
  • Toale Dragos – cat. 70 kg. – loc I

Secție sportivă de nivel national.

Sectia HALTERE

Campionatele Europene de seniori care s-au  desfasoara in Georgia in perioada 09 – 18.04.2015 sportivul nostruCroitoru Florin  a obtinut o medalie de argint  la stilul smuls si o medalie de bronz la total cu 288 kg. Sportivul s-a calificat pentru J.O. 2016 – Rio – Brazilia.

Campionatele Mondiale  de juniori II care s-au desfasurat in Peru in perioada 07-12.04.2015 sportivul nostru Popescu Alexandru a obtinut locul V si 3 recorduri europene de juniori .

Campionat National de juniori III  martie 2015 Bucuresti

  • Grigoriu Maria – cat. 58 kg. – loc III
  • Marga Dumitru – cat. 77 kg. – loc III

Campionat National de juniori II – finala   16-20.06.2015 Botosani

  • Marga Dumitru – cat. 77 kg. – loc I
  • Marga Dumitru – cat. 77 kg. – loc I
  • Marga Dumitru – cat. 77 kg. – loc III
  • Grigoriu Maria – cat. 58 kg. – loc II
  • Grigoriu Maria – cat. 58 kg. – loc II
  • Grigoriu Maria – cat. 58 kg. – loc II

Campionat National de juniori III – finala   iulie 2015 Bistrita

  • Ionita Catalin – cat. 62 kg. – loc II
  • Ionita Catalin – cat. 62 kg. – loc III
  • Ionita Catalin – cat. 62 kg. – loc III
  • Vasile Cristina – cat. 58 kg. – loc I
  • Vasile Cristina – cat. 58 kg. – loc I
  • Vasile Cristina – cat. 58 kg. – loc I
  • Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc I
  • Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc I
  • Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc I
  • Ionita Paul – cat. 69 kg. – loc II
  • Ionita Paul – cat. 69 kg. – loc II
  • Ionita Paul – cat. 69 kg. – loc II

Campionat National de juniori  15 – 17 ani  – finala   13 – 18 iulie 2015 Bistrita

  • Ionita Paul – cat. 62 kg. – loc II
  • Ionita Paul – cat. 62 kg. – loc II
  • Ionita Paul – cat. 62 kg. – loc II
  • Vasile Cristina – cat. 58 kg. – loc I
  • Vasile Cristina – cat. 58 kg. – loc I
  • Vasile Cristina – cat. 58 kg. – loc II
  • Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc I
  • Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc I
  • Grigoriu Maria – cat. 63 kg. – loc I
  • Tucaliuc Catalin – cat. 56 kg. – loc II
  • Tucaliuc Catalin – cat. 56 kg. – loc III
  • Tucaliuc Catalin – cat. 56 kg. – loc III

Campionat National de tineret – Finala –  21 – 23.10.2015 Onesti

  • Marga Dumitru – cat. 85 kg. – loc III
  • Marga Dumitru – cat. 85 kg. – loc III
  • Marga Dumitru – cat. 85 kg. – loc III
  • Grigoriu Maria – cat. 69 kg. – loc II
  • Grigoriu Maria – cat. 69 kg. – loc III

Cupa Steaua juniori II – 21.11.2015 Bucuresti

  • Tucaliuc Marian – cat. 44 kg. – loc I
  • Dumitru Alberto – cat. 56 kg. – loc II
  • Marga Iulian – cat. 62 kg. – loc III
  • Ionita Catalin – cat. 62 kg. – loc I
  • Ionita Paul – cat. 69 kg. – loc I

Sportivi  lotul national

Seniori:

Lot olimpic :Croitoru Florin 

Lot national: Grigoriu Maria

Secție sportivă de nivel olimpic

Sectia JUDO

Cupa Europei cadeti U 18 – Cluj Napoca 08 – 10.05.2015

  • KISS MIHAELA – 48 kg.– loc II

Campionatele Balcanice de cadeti U 18 – Craiona 13 – 14.06.2015

  • KISS MIHAELA – 48 kg.– loc III

Campionatele Balcanice de juniori U 21 – Serbia 19 – 21.06.2015

  • KISS MIHAELA – 48 kg.– participare
  • STANCA MIHAI – 81 kg.– participare

Campionat National  U 18 (cadeti) – finala 06-08.02.2015 Craiova

  • KISS MIHAELA – 44 kg.– loc I
  • LAMBESCU COSMINA – 70 kg. – loc II
  • MOCANU VOCTOR – 46 kg. – loc III
  • MIRCEA CATALIN – 60 kg. – loc III

Campionat National  U 23 (tineret) – finala 28.02-01.03.2015 Oradea

  • MIRCEA CATALIN – 60 kg. – loc II

Campionat National  U 21 (juniori) – finala 20-22.03.2015 Baia Mare

  • KISS MIHAELA – 48 kg.– loc I
  • STANCA MIHAI – 81 kg.– loc III

Campionat National  U 16 – finala 27 – 29.03.2015  Focsani

  • CEOBANU SEBASTIAN – cat. 60 kg. – loc II
  • MOCANU VOCTOR – 46 kg. – loc III

Cupa Romaniei – seniori 17 – 18.04.2015 Iasi

  • OSLOBANU SERGIU – cat 81 kg. – loc III

Campionatul National  seniori  Ne – Waza –   19.04.2015 Iasi

  • OSLOBANU SERGIU – cat 81 kg. – loc III

Sportivi  lotul national: Kiss Mihaela, Diculescu Alexandra, Stanca Mihai

Secție sportivă de nivel national.

Sectia KARATE

International Karate Turnament  -Banzai Cup (28.02.2015)

Competiţie internaţională, la care au participat peste 500 de sportivi ,de la   46 de cluburi  din Polonia, Slovacia, Ungaria Serbia, Rep. Srpska, Italia şi România.

  • IORGA Vlad  Kumite  Baieti 18-35 ani -75 kg,+75 Locul I
  • GUTA Alina Kata  Fete 15-17 ani  Locul I
  • BULUMAC Dragos – Costin  Kumite Shobu Ippon Baieti +18 ani Open Locul I
  • BULUMAC Raluca  Kumite Shobu Ippon Fete +18 ani Open Locul I
  • IORGA Bianca-Alexandra  Kumite  Fete 11-12 ani  Locul I
  • BOTEZ Florin Kumite  Baieti 18-35 ani -65 kg Locul I
  • SURDU Daniela Kumite  Fete +18 ani +55 kg Locul  I
  • MATEI Ioana  Kumite  Fete +18 ani -55 kg Locul I
  • CONSTANTIN Roberta   Fete 13-14 ani +155 cm Locul I
  • GUTA Alina Kumite Fete 15-17 ani +55 kg Locul I
  • C.S. Rapid Echipe Kumite  Rotativ  Baieti +18 ani Echipe Locul I
  • Iorga Vlad,Dumitru Marin,Botez Florin,Baciu Liviu
  • C.S. Rapid Rotativ  Echipe  Kumite  Fete +18 ani Echipe Locul I
  • Surdu Daniela ,Bulumac Raluca,Sulu Iuliana,Matei Ioana
  • C.S. Rapid Rotativ  Echipe  Kumite  Fete 13-14 ani  Locul I
  • [Constantin Roberta,Iorga Bianca,Dinulescu Maria,Serbanescu Alexia
  • Tamasi Andrei Kumite Shobu Sanbon Baieti 18-35 ani -75 kg,+75 Locul II
  • CONSTANTIN Roberta Kata  Fete 13-14 ani  Locul II
  • IORGA Bianca-Alexandra Kata  Fete 11-12 ani  Locul II
  • C.S. Rapid Echipe Kumite Rotativ  Baieti +18 ani  Locul II
  • Tamasi Andrei,Bulumac Dragos ,Gioanca Dragos,Scutelnicu Gabriel
  •  MIULESCU Gabriel Kumite Shobu Sanbon Baieti 13-14 ani +165 cm Locul III
  • BARBALAU Antonio Kumite Shobu Sanbon Baieti 18-35 ani -65 kg Locul III

CAMPIONATUL NATIONAL FRK WKC – COPII. 21.03.2015-Medias

  • Iorga Bianca Alexandra loc I -kumite [11-12 ani]
  • Nita Catalin, loc I – kata [11-12 ani]loc-III-kumite
  • Nastas Patricia loc I kata 7-8 ani]loc II kumite
  • Adochitei Maria, loc I kumite [7-8 ani] loc II kata
  • Blejniuc Raluca, loc I -kata [9-10 ani]
  • Pena Ariadna loc I -kata 7-8ani
  • Loc -I- Echipa kumite fete 7-8 ani [Adochitei Maria,Pena Ariadna,Nastas Patricia]
  • Loc I- Echipe kumite de baietii 11-12 ani kata (Nita Catalin,Adochitei Alexandru,Bardes Bogdan)
  • Loc -II- Ursu Alexandru, kata -7ani
  • Loc -II- Floarea Andrei kata -7ani
  • Loc -II- Dina Robert kata 7-8 ani
  • Loc -II- Vulcan Antonio kata 7-8 ani
  • Loc -II-, Adochitei Alexandru kata 9-10ani
  • Loc -IV -kumite
  • Loc -II- Birdes Bogdan -kata 11-12 ani
  • Loc -II- Echipa kumite fete 7-8 ani kata (Adochitei Maria,Pena Ariadna,Nastas Patricia)
  • Loc -III-:Radu Madalin, 11-12 ani -kata
  • Loc -III-: Niculae Flori, 11-12 ani -kata
  • Loc -III-:Costache Luis 9-10 ani – kata
  • Loc -III-:, Vasilca Antonia 9-10 ani -kata
  • Loc -III- Echipa kumite baieti 7-8 ani (Dina Robert ,Floarea Andrei ,Vulcan Antonio)

Campionatul National de Karate Juniori si Seniori – Bucuresti 09.05.2015

Seniori

  •  Iorga Vlad -best of the best – I –
  •  Botez Florin -65 kg Loc – I –
  •  Iorga Vlad -75 kg Loc – I –
  •  Bulumac Dragos Costin +7o kg SI Loc- I –
  •  Surdu Daniela -60 kg Loc – I –
  •  Dragne Alexandra Francesca -best of the best – I –
  •  Tamasi Andrei -80kg Loc – II –
  •  Bulumac Raluca open SI loc – II –
  •  Dumitru Marin + 80kg Loc -II-
  •  Dragne Alexandra Francesca Kata GJR loc – II –
  •  Agache Stela Adina +60kg loc – III –
  •  Beldeanu Sabina open SI loc – III –

Juniori:

  •  Mihalache Cristian -80 kg loc – I –
  •  Dragne Francesca Alexandra -60 kg loc – I –
  •  Scutelnicu Gabriel -70kg loc – I –
  •  Matei Ioana -55 kg loc -II-
  •  Matei Ioana kata GJR loc -III-

 Cadeti:

  •  Barbalau Andrei kata GJR loc -III
  •  Constantin Roberta +1,55 m Loc -I-
  •  Miulescu Gabriel +1,65m loc – III –
  •  Barbalau Andrei kata GJR loc -III-

Echipe +18 ani

  • Loc – I-kumite shobu sanbon masculin (Iorga Vlad,Botez Florin,Mihalache Cristian,Dumitru Marin)
  • Loc -I-kumite shobu sanbon rotativ masculin  (Gioanca Dragos,Iorga Vlad,Dumitru Marin,Tamasi Andrei)
  • Loc-I- kumite shobu ippon fete  (Bulumac Raluca ,Agache Stela ,Sabina Beldeanu ,Guta Alina)
  • Loc -II-kumite shobu sanbon fete  (Surdu Daniela,Dragne Francesca,Matei Ioana,Sulu Iuliana)
  • Loc-III-kumite shobu sanbon rotativ fete (Matei Ioana,Surdu Daniela,Dragne Francesca,Guta Alina)

Campionatul European de Copii, Cadeti si Juniori Herstal-Liege,

Belgia  (4 -7 .06.2015)

Juniori  

  • Mihalache Cristian Marian
    – loc 1- kumite individual -75 kg
    – loc 1 – Best of the Best
  • Matei Ioana
    – loc 1 – kata
    – loc 3 – kumite -55 kg
  • Scutelnicu Gabriel
    – loc 2 – kumite – 70 kg

Cadeti :

  • Roberta Constantin – loc 2 – kata
  • Guta Alina – loc 3 – kata.
  • Iorga Bianca Alexandra  – loc 3 – kumite

Copii

  • Nastas Patricia – loc 1- kata – loc 1- kumite
  • Adochitei Maria – loc 2 – kata – loc 2 – kumite
  • Adochitei Alexandru –  locul 3 – kata

ECHIPE  Juniori 

  • Matei  Ioana Carmen – loc I -kumite S S – loc III -kumite rotativ
  • Mihalache Cristian Marian – locul I kumite S S – loc I kumite rotativ

ECHIPE  cadeti

  • Constantin Roberta Eleonora – loc I kumite S N
  • Miulescu Gabriel – loc II kumite S N
  • Guta Alina Mihaela – loc II kumite S S – loc III kumite S S R

Cupa Romaniei FRK – 27.06.2015 Izvorani

SENIORI

  • Iorga Vlad locul I -75kg
  • Botez Florin locul II -67kg
  • Matei Ioana loc III -50 kg
  • Bulumac Raluca locul III -55kg
  • Surdu Daniela locul III -61 kg

TINERET

  • Matei Ioana –  locul I – kata  -50 kg
  • Scutelnicu Gabriel – loc II -67 kg

JUNIORI

  • Guta Alina Mihaela – locul II kata

CADETI

  • Miulescu Gabriel locul III -70kg
  • Constantin Roberta  -loc II +54 kg
    -loc III kata

Cupa Rapid Karate 06.09.2015

La competiție au participat

  • 30 de cluburi
  • 380 de sportivi
  • 40 de echipe

Rezultatele obținute de sportivii C.S. Rapid București

  • 14 medalii de aur
  • 15 medalii de argint
  • 14 medalii de bronz

Seniori

  • Bulumac Raluca Loc I Kumite Shobu Ippon +18ani  Loc III Kumite Open Shobu Sanbon +18ani
  • Agache Stela Loc I Kumite Open Shobu Sanbon +18ani  Loc II Kumite Open Shobu Sanbon -58kg
  • Beldeanu Sabina Loc II Kumite Open Shobu Ippon +18ani
  • Surdu Daniela Loc II Kumite Open Shobu Sanbon
  • Matei Ioana Loc III Kumite Open Shobu Sanbon -58kg
  • Dragne Francesca Loc III Kata Open
  • Iorga Vlad Loc I Kumite Open Loc I Kumite -80kg
  • Mihalache Cristian Loc II Kumite -80kg
  • Bulumac Dragoș Loc II Kumite Open Shobu Ippon  Loc III Kumite Open Shobu Sanbon
  • Scutelnicu Gabriel Loc III Kumite Open Shobu Ippon
  • Dumitru Marin Loc III Kumite +80kg
  • Echipă Loc I Kumite Rotativ – Iorga Vlad- Dumitru Marin- Bulumac Dragoș- Gioancă Dragoș
  • Echipa Loc II Kumite Beldeanu Sabina,Agache Stela,Dragne Francesca,Constantin Măriuca,Bulumac Draluca,Matei Ioana,Scântee Alexandra

  Juniori

  • Constantin Roberta Loc I Kumite Open Shobu Sanbon -60kg
  • Vezure Mihai Loc I Kata  Loc II Kumite -65kg
  • Niță Alexandru Loc III Kata
  • Echipă Loc II Kumite -Constantin Roberta,Guță Alina,Iorga Bianca
  • Echipă Loc III Kumite -Bărbălău Andrei,Vezure Mihai,Niță Alexandru

Cadeți

  • Iorga Bianca Loc I Kumite + 1,60 m  Loc III Kata
  • Dinulescu Maria Loc II Kata
  • Ursu Gabriela Loc III Kata
  • Racoceanu Mihai Loc III Kata  Loc III Kumite + 1,65m
  • Miulescu Gabriel Loc III Kumite + 1,65m
  • Echipă Loc I Kata -Bârdeș Bogdan,Adochiței Alexandru,Niță Cătălin
  • Echipă Loc II Kumite Miulescu Gabriel,Mihalache Mihai,Racoceanu Mihai

Minicadeți

  • Șerbănescu Alexia Loc III Kata   Loc III Kumite + 1,50m
  • Șohanu Alexandru Loc III Kata
  • Niță Cătălin Loc I Kata
  • Mihalache Mihai Loc III Kumite -1,50m
  • Adochiței Alexandru Loc III Kata

Copii

  • Sulu Karina Loc I Kata   Loc III Kihon
  • Năstas Patricia Loc I Kata  Loc II Kumite
  • Pena Ariadna Loc I Kata
  • Adochiței Maria Loc II Kata  Loc III Kumite
  • Gherghina Olimpia Loc III Kata
  • Vasilca Antonia Loc III Kumite
  • Purcărea Radu Loc I Kumite
  • Dina Robert Loc II Kata   Loc II Kumite
  • Costache Luis Loc II Kumite
  • Vulcan Antonio Loc III Kata

Campionatul   Mondial  UWK 12-18.10.2015 Koper – Slovenia

Mihalache Cristian seniori Kumite  Echipe Loc I
Kumite Open Loc II
Kumite   – 85 Kg Loc III
Iorga Vlad seniori Kumite  Echipe Loc I
Kumite   – 75 Kg Loc II
Botez Florin seniori Kumite   – 65 Kg Loc II
Matei Ioana seniori Kumite   – 55 Kg Loc II
Kumite  Echipe Loc III
Surdu Daniela seniori Kumite   – 60 Kg Loc III
Kumite  Echipe Loc III
Guta Alina cadeti Kata Loc I
Kumite  Echipe Loc II
Constantin Roberta cadeti Kumite  Echipe Loc II
Kumite   + 55 Kg Loc II
Kumite Open Loc III
Vezure Mihai cadeti Kata Loc I
Kumite  Echipe Loc I
Kumite   – 60 Kg Loc IV

 

TURNEUL CAMPIONILOR MEMORIAL SUCIU GABRIEL, pentru cadeti, juniori si seniori – 22.11.2015   COSR IZVORANI

Bulumac Dragos

seniori

Kumite   – 84 Kg

Loc III

Iorga Vlad

seniori

Kumite   – 84 Kg

Loc I

Botez Florin

seniori

Kumite   – 67 Kg

Loc I

Matei Ioana

seniori

Kumite   – 50 Kg

Loc I

Iorga Bianca

cadeti

Kumite   – 47Kg

Loc I

Guta Alina

seniori

Kumite  -61kg

Loc I

Constantin Roberta

cadeti

Kata

Loc II

Kumite   + 54Kg

Loc II

Miulescu Gabriel

cadeti

Kumite -70 kg

Loc I

Dinulescu  Maria

 

     cadeti

 

Kumite  -47kg

Loc II

Kata

Loc II

Beldeanu Sabina

seniori

Kumite +68 kg

Loc II

Bulumac Raluca

seniori

Kumite  -55 kg

Loc III

 

Cupa Campionilor Europeni -Cluj Napoca   –  05-06.12.2015

 

  • IORGA VLAD – lo I – KUMITE SHOBU IPPON M + 18 ani OPEN  – loc  IV –  KUMITE SHOBU SANBON  M + 18 ani -75 KG
  • BOTEZ FLORIN – loc I –   KUMITE SHOBU SANBON  M + 18 ani -65 KG
  • BULUMAC RALUCA – loc I – KUMITE SHOBU IPPON  F + 18ani OPEN – loc III – KUMITE SHOBU SANBON F+ 18 ani +57 KG
  • DINULESCU MARIA – loc I – KUMITE SHOBU SANBON F 13 – 14 ani -155 CM – loc II – KATA ALL STYLES F 13 – 14ani   + 3 KYU 
  • VEZURE MIHAI ANDREI – loc I –  KATA GOJU RYU M 15 – 17 ani OPEN
  • GIOANCA  DRAGOS – loc IV – KUMITE SHOBU SANBON M +18 ani +75 KG – loc II  – KUMITE SHOBU IPPON M 18 ani OPEN
  • CONSTANTIN ROBERTA – loc II –  KUMITE SHOBU SANBON F 15-17 ani +50 KG
  • MATEI IOANA -loc II  – KUMITE SHOBU SANBON F + 18 ani – 57 KG
  • DRAGNE FRANCESCA – loc II  – KATA GOJU RYU F + 18 ani OPEN
  • BULUMAC DRAGOS  – loc III – KUMITE SHOBUSANBON  MALE  +18 ani -75 KG
  • MIULESCU GABRIEL – loc II –  KUMITE SHOBU SANBON M13-14 ani+165 CM
  • GUTA  ALINA – loc III –  KUMITE SHOBU SANBON F + 18 ani -57 KG
  • ECHIPE-  loc I  –  KUMITE ROTATION SANBON F 18-35 ani [Bulumac Raluca , Matei Ioana ,Guta Alina ,Sabina Beldeanu ]
  • ECHIPE – loc I –  KUMITE SHOBU SANBON M 18-35 ani [Iorga Vlad ,Botez Florin,Dumitru Marin, Bulumac Dragos ]
  • ECHIPE – loc   II –  KUMITE ROTATION SANBON M 18-35 ani [ Iorga Vlad ,Botez Florin,Dumitru Marin, Gioanca Dragos]

Sportivi  lotul national:

Seniori :

  • Iorga Vlad
  • Botez Florin
  • Dumitru Marin
  • Mihalache Cristian Marian
  • Surdu Daniela 
  • Matei Ioana
  • Bulumac Raluca

Juniori :

  • Matei Ioana 
  • Guta Alina
  • Mihalache Cristian Marian
  • Scutelnicu Gabriel

Cadeti :

  • Vezure Mihai
  • Miulescu Gabriel
  • Constantin Roberta

Secție sportivă de nivel international.

Sectia LUPTE LIBERE

  • OANCEA BEATRICE – CAMPIOANA MONDIALA – Campionatul Mondial de Lupte Libere desfasurat la Mangalia in perioada 11 – 14.06.2015

Campionat National  seniori finala 12-15.02.2015 Cluj

  • STEFAN GHEORGHITA – loc I – cat. 86 kg
  • OANCEA BEATRICE – loc II – cat. 75 kg.

Campionat National  cadeti – etapa I – Tg. Jiu 05-08.03.2015

  • DUMITRU GEORGIANA – loc III– cat. 46 kg.

Campionat National  Superliga seniori – Timisoara 12 – 15.03.2015

  • STEFAN GHEORGHITA – loc I– cat. 86 kg.
  • OANCEA BEATRICE – loc I– cat. 67 kg.
  • ZAHARIA RADU– loc II – cat. 125 kg.

Campionat National  juniori – Bacau 19-22.03.2015

  • BALAN MIHAITA– loc III – cat. 74 kg.

Memorial Sandu Geanta – Bucuresti – 27-29.03.2015

  • IORDACHE SORIN – loc I– cat.32 kg.
  • IORDACHE ANTONIO – loc I– cat.52 kg.

Cupa Drobeta Tr. Severin 02-05.04.2015

  • IORDACHE SORIN – loc I– cat.32 kg.
  • IORDACHE ANTONIO – loc I– cat. 52kg.
  • DUMITRU GEORGIANA – loc III– cat. 46 kg.

Turneu international cadeti 15-17.05.2015 Caras – Severin

  • IORDACHE ANTONIO – loc III– cat. 52 kg.
  • IORDACHE SORIN – loc I– cat.32 kg.

Campionatele Internationale ale Bulgariei  23-26.04.2015 Sofia

  • STEFAN GHEORGHITA – loc III– cat. 86 kg.

Campionatul National de Lupte pe plaja 25-28.06.2015 Amara

  • IORDACHE SORIN – loc I– cat.32 kg.

Memorial Popescu S seniori – 03 – 05.06.2015 Giurgiu

  • IORDACHE ANTONIO – loc I– cat. 52 kg.
  • IORDACHE SORIN – loc III– cat.32 kg.

Memorial Ladislau Simon seniori – 16 – 19.07.2015 Bucuresti

  • OANCEA BEATRICE – loc III – cat. 69 kg.

Memorial  Cornel Cristut seniori – 17 – 19.07.2015 Onesti

  • IORDACHE ANTONIO – loc I– cat. 53 kg.
  • IORDACHE SORIN – loc I– cat.32 kg.

Campionatul National pe categorii de greutate – Finala – august Tg. Mures

  • OANCEA BEATRICE – loc I – cat. 69 kg.
  • STEFAN GHEORGHITA – loc I– cat. 86 kg.

Campionatul National de copii – finala 29.10 – 01.11.2015 Tg. Mures

  • IORDACHE SORIN – loc III– cat.32 kg.
  • IORDACHE ANTONIO – loc I– cat. 52 kg.
  • DUMITRU GEORGIANA – loc III– cat. 49 kg.

Campionatul National de tineret 05 – 08.11.2015 Odorhei

  • MOJAR GABRIEL- loc III – cat. 74 kg.
  • RUDNIC SIMION – loc V – cat. 96 kg.
  • ZAHARIA RADU– loc V – cat. 120 kg.

Turneu international 01 – 03.12.2015 – Nice (Franta)

  • STEFAN GHEORGHITA – loc I– cat. 86 kg.

Turneu international  cadeti 04 – 06.12.2015 – Brasov

  • IORDACHE SORIN – loc II– cat.35 kg.
  • IORDACHE ANTONIO – loc I– cat. 59 kg.

Sportivi promovati la loturile nationale:

  • seniori: Stefan Gheorghita, Oancea Beatrice
  • tineret: Moajar Gabriel, ZahariaRadu
  • juniori: Iordache Sorin, Iordache Antonio

Secție sportivă de nivel international

 

Sectia LUPTE GRECO – ROMANE

Campionatul National individual  U 23  Odorheiu Secuiesc 06-08.11.2015

  • Chirea Mirel – cat. 85 – loc II
  • Bulibasa Dorel – cat. 130 kg. – loc III
  • Bulibasa Dan – cat. 98 kg. – loc III
  • Radu Claudiu – cat. 75 – loc IV

Campionatul National individual cadeti 10-12.07.2015 Constanta

  • Despa Marian – cat 58 kg.– loc II

Campionatul National de seniori 12.02.2015 Cluj

  • Bulibasa Dan – cat. 98 kg. – loc III

Cupa Romaniei 02-03.12.2015 Targoviste

  • Florea Eduard – cat 66 kg. – loc III

Sportivi promovati la loturile nationale:

Seniori:

  • Bulibasa Dorel

Secție sportivă de nivel national

Sectia POPICE

Cupa Romaniei – finala senioare – 06.06.2015 Ploiesti

  • Olteanu Georgeta – loc III
  • Gonciar Ioana – loc III

Campionatul National  individual clasic, sprint si tandem junioare I/U 18 16 – 18.04.2015 Iasi

  • Enescu Maria– loc III tandem
  • Schiopescu Stefania–loc III individual clasic

Campionatul National   senioare  – finala echipe  –  25 – 26.04.2015 Petrila

  • Dobre  Luminita – loc III 
  • Baicoianu Andreea – loc III
  • Olteanu Georgeta – loc III
  • Gonciar Ioana – loc III
  • Enescu Maria – loc III
  • Schiopescu Stefania – loc III
  • Dragomir Maria Elena–loc III
  • Misai Ioana – loc III
  • Duta Oana – loc III
  • Ionescu Diana – loc III

 Campionatul National   senioare  – 10.10.2015 Petrila

  • Dobre  Luminita – loc I  sprint
  • Baicoianu Andreea – loc III sprint

Sportive promovate la loturile nationale:

  • lot junioare:  Schiopescu Stefania, Enescu Maria, Duta Oana, Marin Denisa

Secție sportivă de nivel national.

Sectia Baschet Feminin

Campionat National – Liga Nationala – loc  XIV

Campionat European de U 18  iunie – iulie Bucuresti  –  loc V  (lot national)

Sportivi promovati la loturile nationale

– lot U18: Stan Claudia, Matei Raluca

Secție sportivă de nivel national.

Sectia Baschet Masculin

Campionat National  Liga I  – loc VI

calificare in faza semifinala – promovare

Campionat European 3 x 3 – Bucuresti – loc I (lot national)

Sportivi promovati la loturile nationale

lot seniori: Bordei Catalin, Anghel Santana

Secție sportivă de nivel  national.

Sectia Handbal Feminin

Campionatul National Div.”A” : locul I  – promovare Liga Nationala

Secție sportivă de nivel  national

Sectia Polo

Campionatul National  Superliga Loc V

Locul III in Campionatul National feminin

Locul III in Cupa Romaniei  feminin

Cupa Marii Negre – septembrie 2015 Burgas (Bulgaria) – loc II  (lot national)

Sportivi promovati la loturile nationale

  • lot juniori : Fulea Tudor, Ene Florin, Ten Ionut, Simion Justin, Rob Ditan Thomas
  • lot junioare: Bunea Andra, Lazar Bianca, Marican Valentina, Diaconu Beatrice, Geangu Ana      

Secție sportivă de nivel  international

Sectia Volei Feminin

Campionatul National  – Div. A 2 Locul  I promovare in esalonul superior A 1

Jocurile Balcanice cadete  loc III  (lot national)

Jocurile Balcanice junioare  loc IV  (lot national)

Sportivi promovati la lotul national de  cadete: Ariton Diana, Jeong A- Ran, Stan Ecaterina

Secție sportivă de nivel  national.

Sectia Volei Masculin

Campionatul National  – Div. A 2 – Locul IV

Secție sportivă de nivel  national.

3. SCURTA PREZENTARE A PROGRAMELOR DESFĂSURATE SI A MODULUI DE RAPORTARE A ACESTORA LA OBIECTIVELE AUTORITATII SAU INSTITUŢIEI PUBLICE

Clubul administrează baza materială sportivă ce constituie Complexul Giuleşti, situat în Bucureşti, sector 6, Calea Giuleşti nr. 18, aflat în proprietatea privată a Statului Român prin Ministerul Transporturilor. Obiectivele noastre in anul 2015 au fost legate de reabilitarea bazei sportive realizandu-se pana in prezent urmatoarele:

  • Stadionul Giuleşti „Valentin Stănescu”, ce cuprinde terenul de fotbal gazonat, tribune pentru spectatori, săli şi vestiare, birouri sub tribune, sistem de iluminat nocturn şi teren de antrenament cu zgură. Stadionul Giuleşti se află la începutul procesului de consolidare şi modernizare sub tutela MDRAP – Compania Naţională de Investiţii, în faza Studiului de Prefezabilitate;
  • Bazinul de înot pentru competiţii interne şi antrenament polo, aflat într-o fază avansată în Programul de reabilitare „Bazine de înot” derulat de CNI, anume aceea a organizării licitaţiilor publice necesare, fiind deja încheiat protocolul de predare-primire a construcţiei şi terenului aferent către CNI;

4. RAPORTAREA CHELTUIELILOR, DEFALCATE PE PROGRAME

Indicatorii financiari realizaţi se prezintă după cum urmează:

Indicator

2014

2015

Venituri proprii

   370

    375

Subvenţii

7.376

10.478

Cheltuieli totale

7.743

10.836

Cheltuieli  de personal

1.227

  1.201

Cheltuieli cu bunuri şi servicii

6.516

 9.523

Cheltuieli  de capital

0

   112

Aşa cum se observă din cuprinsul tabelului, raportat la execuţia pe anul 2015, măsurile implementate de conducerea executivă a permis creşterea veniturilor proprii faţă de 2014 cu aproximativ 5 mii lei, de la 370 la 375 mii lei.

Se impun două precizări şi cu privire la creşterea cheltuielilor totale în anul 2015:

  • Suma de 112 mii lei reprezintă contravaloarea efectuării şi livrării studului de prefezabilitate pentru consolidarea şi modernizarea Stadionului Giuleşti, în vederea încadrării în cea mai înaltă categorie UEFA, ca etapă prealabilă solicitată de Compania Naţională de Investiţii pentru includerea investiţiei în programele derulate de aceasta;
  • Suma de 1986 mii lei, prevăzută în bugetul Ministerului Transporturilor la capitolul 67.01 „Cultură, recreere şi religie”, titlul 51 „Transferuri între unităţi ale administraţiei publice”, a fost alocată Clubului în temeiul art. 40 alin. (1) din OUG nr. 20/2015 cu privire la rectificarea bugetului de stat pentru anul 2015, cu destinaţia plăţii debitului pe care Clubul îl avea faţă de Autoritatea Naţională de Turism potrivit Sentinţei civile nr. 3736/2013, definitivă şi irevocabilă, a Tribunalului Bucureşti în Dosarul nr. 37382/3/2012. Conform art. 40 alin. (2) din acelaşi act normativ, suma s-a virat ulterior de către Autoritatea Naţională de Turism la venituri ale bugetului de stat;
  • În anul 2015, Clubul s-a înfruntat cu probleme de ordin administrativ în privinţa sălilor de antrenament la secţiile popice, lupte libere, lupte greco-romane şi judo, pentru motivul că sălile respective au fost dezafectate în vederea consolidării Stadionului Giuleşti. Urmare a acestui fapt, a fost necesară deplasarea sportivii secţiilor menţionate la alte baze sportive pentru derularea antrenamentelor, fapt ce a determinat plata drepturilor de folosinţă sub forma unor chirii şi deci creşterea cheltuielilor aferente pregătirii sportive;
  • Dat fiind absenţa unui bazin de înot funcţional în baza materială administrată de Club (în prezent, bazinul de înot şi terenul aferent sunt date în folosinţă gratuită şi predate, pe bază de protocol, Companiei Naţionale de Investiţii în vederea executării obiectivului de reabilitare a acestui activ), a fost necesară închirierea altor bazine de înot, ceea ce a contribuit, de asemenea, la existenţa unor cheltuieli suplimentare aferente pregătirii sportive.

5. NEREALIZĂRI, CU MENŢIONAREA CAUZELOR ACESTORA.

 – nu este cazul

6. PROPUNERI PENTRU REMEDIEREA DEFICIENTELOR

– nu este cazul