Alexia Soare la Cupa Europei la Judo pentru Cadeți

Alexia Soare, sportivă legitimată la Clubul Rapid București, a participat în week-end-ul trecut, alături de Darius Constantin Ionescu, la Cupa Europei la Judo pentru Cadeți, competiție găzduită de Sala Sporturilor din orașul Koper, Slovenia.
Născută în anul 2007, Alexia Soare este considerată una dintre speranțele clubului nostru. Din păcate, Alexia nu s-a putut întoarce acasă cu o medalie, pierzând în fața sportivei Marley Garland, o adevrsară extrrem de puternică. Pentru a câștiga, reprezentanta Germaniei a avut nevoie de prelungiri (golden score).
„În acest an, Alexia a mai participat la două Cupe Europene, la Strasbourg si Zagreb. Extrem de talentată, ea este încă la categoria cadete. Sperăm ca în 2024 să urce pe podiumul european și mondial”, a spus Sensei Cristian Pintrijel.
Mult succes mai departe Alexia!