Baschetbalistele au promovat în Liga Națională

Echipa feminină de baschet CS Rapid București a reușit promovarea în Liga Națională, după victoria repurtată astăzi, în ultima etapă a turneului de la Timișoara, repurtată împotriva celor de la CSU Alba Iulia. Scorul final al întâlnirii care ne-a parafat promovarea a fost 65-54 (17-11, 16-11, 16-9, 16-23).

Echipa noastră, pregătită de antrenorii Dan Militaru, Ioana Pinter și Veronica Pană, a avut următoarea distribuție: Raluca Matei (un punct, 13 recuperări și 2 pase decisive), Claudia Stan (6 puncte, 7 recuperări), Alexandra Pantazi, Monica Nicolaescu (6 recuperări, 10 pase decisive, o intercepție), Natalia Burlakova (26 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive), Gabriela Vlad (3 puncte, 6 recuperări, o pasă decisivă, 2 intercepții și un capac), Florina Stănici (20 puncte, 9 recuperări, 4 pase decisive, 3 intercepții),  Lovasz Iszabela (6 puncte, 2 recuperări, o pasă decisivă și o intercepție), Adelina Duță (o recuperare), Alexandra Lupusavei (3 recuperări, o pasă decisivă), Maria Țicu (un punct, 5 recuperări, o pasă decisivă și un capac), Roxana bejan (2 puncte și 2 recuperări).

Este pentru a treia oară în acest sezon, când suporterii giuleșteni destupă șampania, după promovările echipelor feminine de handbal și de volei.

Felicitări fetelor și colectivului tehnic!