Cântarul – adversar pentru pugiliștii noștri

Doi dintre pugiliștii legitimați la secția de box a CS Rapid București ar fi trebuit să participe, în perioada 10-13 mai, la tradiționalul turneu Centura de Aur – Nicolae Linca. Evenimentul, organizat de către Federația Română de Box, va avea loc la Sala Sporturilor din Iași, însă fără sportivii feroviari.

Lucian Sălăgean nu a reușit să se încadreze în limitele categoriei de greutate de 75 de kilograme, aceeași problemă fiind consemnată și în dreptul lui Valentin Bălănescu, care a depășit categoria semigrea de greutate.

În acest context, sportivii noștri nu au mai fost înscriși în competiție, deși se aflau pe listele preliminare. Un alt ghinion, pentru boxerii rapidiști, a fost în week-end, când era anunțată Cupa Dinamo. Gazdele nu au putut asigura asistența medicală de specialitate, așa că partidele nu au putut fi oficializate, ci doar considerate un antrenament comun.