Clasările echipelor noastre de baschet 3X3

Federația Română de Baschet a dat publicității clasamentele Campionatelor Naționale de baschet 3X3. După cum se știe, se utilizează sistemul cu adițiune de puncte după fiecare turneu.

După aceea, primele opt echipe obțin calificarea la turneul final. La feminin, echipa rapidistă a acumulat 12735 de puncte la București și 12715 la Galați, nepunctând la Iași. Astfel, cu un total de 25450 de puncte, rapidistele sunt pe locul 4, dintr-un total de 19 echipe care figurează în clasament, cu drept de calificare.

Echipa noastră masculină conduce în clasamentul general, după ce a acumulat 168660 de puncte la București și la Iași, la care s-au adăugat 149520 de puncte de la Galați, respectiv 148620 de puncte la Caracal. Totalul feroviarilor este de 633660 de puncte. În clasamentul general masculin punctează și figurează 24 de echipe.

Până la finalul circuitului estival mai sunt programate etape la Sibiu, Tulcea, București Băneasa, Piatra neamț, Rm. Vâlcea, Ploiești și Timișoara, participarea la acestea fiind facultativă.