Două rapidiste la lotul național

Echipa națională feminină de baschet tineret U20 se pregătește pentru Campionatul European rezervat acestei categorii de vârstă. Tricolorele se află în Divizia valorică B, eșalon care urmează să își desemneze câștigătoarea în perioada 7-15 iulie, la Oradea.

Pentru o primă acțiune de pregătire, Federația Română de Baschet a convocat mai multe sportive, printre acestea numărându-se Maria Țicu, legitimată la Rapid București, dar și Alina Podar, care a jucat la echipa noastră U20, vicecampioană națională de tineret în acest sezon.

Conform tragerii la sorti, Romania va evolua la Oradea in cadrul Grupei A, urmand sa se confrunte cu reprezentativele de tineret ale Greciei, Marii Britanii, Ucrainei, Lituaniei si Israel. La startul intrecerilor de la Oradea se vor alinia 12 echipe nationale iar dupa meciurile din faza grupelor primele doua clasate vor accede in semifinale, urmand sa se lupte pentru unul din cele trei locuri care asigura prezenta in primul esalon European in 2019.

Pe de alta parte, programul nationalei noastre in urmatoarea perioada este urmatorul:

07-22 iunie 2018 – Cantonament de pregatire in Targoviste
22-24 iunie 2018 – Meciuri de verificare in Bulgaria (la Stara Zagora)
24-29 iunie 2018 – Cantonament de pregatire in Oradea
29 iunie – 01 iulie 2018 – Meciuri amicale cu Ucraina (la Oradea)
01-06 iulie 2018 – Cantonament de pregatire in Oradea
7-15 iulie 2018 – Campionatul European U20, Divizia B (la Oradea).

Mult succes!