Emoții pentru baschetbalistele U20

Federația Română de Baschet a dat publicității programul ultimului turneu al Campionatului Național feminin U20. În momentul de față, Rapid București ocupă locul al treilea, însă echipa noastră și-a epuizat numărul de meciuri.

Ultimul turneu patrulater va avea loc la Cluj-Napoca, în perioada 1-4 aprilie 2019. Matematic, formația feroviară are șanse să cucerească medaliile de bronz. Cu 15 puncte, Rapid speră la un joc favorabil al rezultatelor. CSM CSS Târgoviște și LT ”Nagy Mozes” Tg. Secuiesc sunt pe primele locuri și nu mai pot pierde medaliile de aur și argint.

Varianta optimistă, pentru fetele noastre, ar fi ca baschetbalistele clujene să piardă toate meciurile, iar CSS Ploiești să câștige doar meciul cu gazdele. În această ipoteză, vom avea trei echipe cu câte 15 puncte, iar la clasamentul direct feroviarele pot fi avantajate de coșaveraj.

Vom reveni cu detalii!