Rapid campioană națională la baschet 3X3

La Tg. Jiu, în Piața Prefecturii, a avut loc, în acest week-end, turneul final al Campionatului Național de baschet 3X3. La masculin, echipa Rapid București a cucerit titlul național, după o finală excepțională contra celor de la Știința București. Baschetbaliștii feroviari s-au impus cu scorul de 21-14, coșul decisiv fiind înscris de la distanță, cu 20 de secunde înainte de expirarea timpului de joc.

Baschetul prestat de alb-vișinii a fost unul de foarte bună calitate, tacticile defensive fiind coroborate cu combinațiile sub panou. Echipa noastră, campioană națională la o disciplină olimpică, a avut următoarea alcătuire: Bogdan Sandu, Alin Spahiu, Cătălin Bordei și Cătălin Vlaicu. Antrenorul cvartetului rapidist este Marius Bulancea.

Tot la Tg. Jiu s-a desfășurat și competiția fetelor, Rapid oprindu-se în sferturile de finală, unde a fost eliminată de către Știința București, cu 19-15.

Felicitări pentru această performanță deosebită!