Succese pentru echipele rapidiste de baschet

Această săptămână a fost plină pentru echipele de baschet ale CS Rapid București. Fetele U20 au întreprins o deplasare până la Oradea, pentru cel de-al treilea turneu al Campionatului Național. Rezultatele înregistrate au fost următoarele:

  • 69-54 cu CSS Nagy Mozeș Tg. Secuiesc;
  • 57-76 cu CSS CSM Târgoviște;
  • 81-64 cu Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Oradea.

În urma acestor rezultate, echipa noastră și-a asigurat, matematic, o medalie la Campionatul Național U20. Rapidistele, cu 14 puncte, se află pe locul secund, la o lungime distanță de CSS Nagy Mozeș Tg. Secuiesc. Formația orădeană este ieșită din cărțile podiumului, în timp ce echipa din Târgoviște este deja campioană națională, având nevoie doar de act de prezență la ultimul turneu, cel de la Tg. Secuiesc.

La băieți, Rapid a învins pe teren propriu CSU Agronomia, cu scorul de 62-44.

Felicitări!